05:12 laupäev, 26.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Muistendid ja legendid, tõestisündinud lood
Kahala järve tekkimine
Kirjeldus

Kahala järve tekkimine

Ligi viis penikoormat Tallinnast, Narva maantee ääres on järv, mida hüütakse Kahala järveks. Vanal ajal ei olnud see järv mitte praegusel paigal, vaid Maardu järve kõrval Tallinna lähedal.
Et Maardu ja Kahala järv liiga teineteise juures olid, puutusid nende vetevaimud tihti kokku ja sattusid tülli. Kui nad isekeskis enam ei jõudnud tüli seletada, tõttasid nad oma kaebustega Vanataadi ette. Niisugust lugu juhtus liiga sagedasti.
Viimaks tüdines Vanataat Maardu ja Kahala vetevaimude alalisest kaebamisest ja riiu seletamisest ja võttis nõuks nende tülidele jäädavalt otsa peale teha. Järved pidid ühest lahutatama, et vetevaimud üksteisega kokku ei saaks ega tüli võiks tõusta.
Ühel kaunil suvepäeval tõusis suur must pilv mõlema järve poole. Kahala järvekohta saades seisatas pilv ja hakks siis vett üles tõmbama. Natukese aja pärast ei olnud endisest nägusast järvest enam muud järel kui porine sookoht.
Siis hakkas must pilv oma märja koormaga ida poole purjetama. Kuusalu kiriku lähedal kukkus korraga üks jagu vett pilvest maha. Sellest sündis väike järv, mis Tuurakakatku nime kannab ja mida praegugi veel võib näha.
Järelejäänud veekogu purjetas aga pilvega ühtelugu edasi, kuni nüüdse Kahala järve kohale jõudis. Seal oli sel ajal kena nurm. Kündjad ja äestajad tegid parajasti tööd, kui äkitsi nägid musta pilve tulevat ja selle seest valju kohinat kuulsid.
Pilve silmates tõusis lind inimeste peade kohale lendu ja hüüdis vahetpidamata valju häälega: "Põgenege, mehed! Põgenege, mehed! Järv tuleb!"
Mitmed panid linnu hüüdmist tähele ja põgenesid ruttu eest ära, teised aga ei hoolinud sellest midagi, vaid naersid selle üle. Pea ulatus pilv nende peade kohale. Nüüd voolas vett nagu oavarrest maha. Kes enne linnu hüüdmist kuulda ei võtnud, püüdsid nüüd küll põgeneda, aga hilja: veevood ei lasknud neid enam pääseda. Kui pilv oli ennast tühjendanud, lainetas endisel nurmel nüüdne Kahala järv.

J. M. Eisen. Esivanemate varandus. Sinisukk, 2000

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee