18:15 pühapäev, 29.05.2016
HARJUMAA
HIIUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Upsi tamm
Aadress:
Kirjeldus

Upsi tamm asub Kõpu vallas Sandra külas endise Upsi talu maadel. Võimas tamm kasvab Raudna jõe ääres, otse jõesoodi järsul kaldapervel.
Seda põlispuud ei ole kerge leida. Varemgi hõredalt asustatud piirkond on jäänud inimtühjaks ja teed küsida pole lähimas ümbruses kelleltki. Seepärast palusin 2000. a. kevadel endaga kaasa naabruses asuva Tipu küla põliselaniku Ulvi Rosenbergi. Puu kõrguseks mõõtsin 24 m ja tüve rinnasümbermõõduks 656 cm.
42-aastane Ulvi Rosenberg kõneles, et esimest korda sattus ta tamme juurde rohekm kui paarkümmend aastat tagasi juhuslikult hobusega ringi ratsutades. Tühjades taluhoonetes, mis asuvad tamme vastas üle jõe, elas tol ajal Upsi talu vanaperemees oma õega. Üksildases talus elamine polnud kerge. Kord nädalas sõideti vana traktoriloksuga 9 km kaugusele lähima maantee juurde, kus asus pood. Tulvavee ajal, kui Raudna üle kallaste ajas, ei pääsenud sinna mitme nädala jooksul. Pererahvas kasvatas enamiku vajaminevast toidusest ise. Leiba küpsetati sageli kodus. Ulvile jäi Upsi talu peremees meelde seetõttu, et müüs talle vanad hobuserakmed, sest hobuseid pidada ta enam ei jaksanud.
Nüüd kogub Upsi tamm kuulsust sellega, et asub Soomaa rahvuspargi kõrval. Paljud Soomaad külastavad loodusehuvilised tunnevad tihti huvi ka ümbruskonna looduskaitsealuste põlispuude vastu ning tahavad tamme oma silmaga näha.
/---/
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
  Tallinnast saab taas helikopteriga Helsingisse
(11.08.2011)
 
  Estonian Air kasvas ligi 20% ning kuulub maailma täpseimate lennufirmade hulka
(10.08.2011)
 
  Laevareis Peterburgi muutub mugavamaks
(09.08.2011)
 
  2010 aastal ööbis Eestis enam kui 2,1 miljonit turisti
(02.08.2011)
 
  Sügisest lendab Estonian Air ka otse Trondheimi
(15.07.2011)
 
Copyright © 2004 Hansalevi OÜ, eestigiid.ee