06:31 reede, 25.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LäänemaaVallad
  Noarootsi vald

Noarootsi poolsaarele viib Linnamäe-Nõva maanteelt Aulepast algav kõrvaltee.
Tee kulgeb läbi Sauemere, mis kunagi oli saare ja mandri vaheline väin. 19. sajandil ühinesid mandriga ja üksteisega Hara, Ramsi, Suuremõisa, Võnnu ja Võõla saar. Seetõttu on Noarootsi rannikul rohkesti lahtesid ja jäänukjärvi. Poolsaare läbimõõt loodest kagusse 15 km, idast läände 10 km, pindala on 95 ruutkilomeetrit.

Kirjalikes allikates mainitakse Noarootsit esmakordselt 1391. a. (Nucke). Alates 13. sajandist asus Noarootsi saartele rootslasi, kes moodustasid siin põhirahvastiku. Enamik rootsi elanikkonnast asus II maailmasõja ajal ümber Rootsi.

Enne poolsaare keskusse jõudmist möödume Noarootsi kirikust ja kalmistust. Kiriku kohta on esimesed teated aastast 1500, kuid kultusehoone oli siin olemas tunduvalt varem. Hoone siseseinal on kirikuõpetaja Winteri perekonna kivist figuraalne epitaaf (Joachim Winter, 1934). Tähelepanuväärsed on meister E. Thiele valmistatud kantsel (1656) ja omapärane lääneviir.

Noarootsi poolsaare keskus on Pürksi. 19. sajandi algul kuulus Pürksi mõis baltisaksa kunstnikule J. E. v. Ungern-Sternbergile (1797-1830).

Poolsaare kooliajaloost on teada, et Paslepas asus 19. sajandil õpetajate seminar ja Pürksi mõisas aastail 1920-44 põllutöökool.

Poolsaare põhjaosas Haral tegeldakse kalakasvatusega.

Linnamäe-Nõva teel Riguldi teeristilt otse edasi sõites (paremale põõrav tee viib Nõvale) jõuame Rooslepa kalmistuni. Siin on rohkesti säilinud väga huvitavaid hauasambaid.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee