00:23 neljapäev, 23.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ViljandimaaAlevid
  Heimtali küla

Heimtali küla asub Viljandi maakonnas Pärsti vallas, Raudna-Ramsi-Orika maantee ääres, Rimmu tee ristil. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 213 elanikku.

Heimtali mõis kuulus algselt Karksi ordulinnusele (esmamaining 1528. a. Linsen, hiljem Kurwitz ja Agende, aastast 1793 Heimthal).

Tähelepanu väärib 19. sajandil rajatud mõisaansambel: klassitsistlik peahoone, viinaköök (nn. jahiloss, ennistatud 1984 puhkebaasiks, arh. A. Vaarpuu), ringtall-maneeź ja valitsejamaja ning Raudna ürgorgu laskuv allikatiikidega liigirohke park.
Eriti meeldejääva pildi oma kauni loodusliku ümbrusega ja Londoni Towerit meenutava nelja nurgatorni-tõmbekorstnaga jätab viinaköök. Maja on täitnud mitmeid funktsioone: peale viinaköögi on siin olnud juustuvabrik ja meierei.
Ringtalli välissein on ehitatud maakividest. Ring koosneb tegelikult 16 tahust. Talli pääseb kahe võlvkäigu kaudu. Ringhoone keskel on 0,2 ha suurune siseõu. Hoones on olnud hobusetall, lehmalaut, sigala ja tallimehe tuba.
Huvipakkuva ansambli moodustavad ait-kuivati-kelder, mis on ehitatud mäe nõlvale selliselt, et keldri peal oli ait, tiibhoones aga kuivati ja sorteerimisruum.

Peetri karjamõis asub Heimtalist mõne kilomeetri kaugusel parkmetsas, Rimmu teest vasakul.
Heimtali mõisa omanik ehitas selle maja aastail 1910-12 endale vanaduspäevade veetmise kohaks. Hoone on topelt murtud katusega ja vahvärkviiludega, samalaadne on ka hobuste tall-tõllakuur. Mõlemad hooned on saksa Heimat-kunsti ühed paremad näited Eesti juugendarhitektuuris.

Heimtali park on kujundatud looduslikus nn. inglise stiilis küllalt suurele maa-alale (mõisa ümber 10 ha, kokku 37 ha). 1857. a. on säilinud W. Stavenhageni gravüür Heimtali mõisa pargist. Sellel on näha väljakujunenud looduslik park, esiplaanil väike paviljon, veekogu ja selle kaldal osa viinaköögist, taamal kõrgemal häärber.
Pargiga on seotud mõisaõue suunduvad alleed, neist pikim on 2,5 km pikkune Vardi allee.

Heintalis avati kool juba 1821. a. See asus vallakeskuses. Koolimajas pandi alus Heimtali raamatukogule ja karskusliikumisele. Siin sündisid kohalikud laulukoorid ja orkestrid.
Koolis on õppinud Johannes Vares-Barbarus, rahvakirjanik Mart Raud, geoloog Karl Müürisepp, majandusteadlane Alfred Kallissaar jt.
Alates 1932. a. asub kool Heintali mõisahoones.

Peetrilt 2 km edasi Turva külas Varikul sündis 8. veebruaril 1902. a. näitleja ja lavastaja Andres Särev.
Sünnimajal on mälestustahvel.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee