10:27 reede, 01.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Ida-VirumaaMuu info
Vene nunnakloostrid saavad oma juhid Kuremäelt
Aadress:
Kirjeldus

Legendi järgi nägid eestlastest karjused ühel varasel hommikul rohkem kui 400 aasta eest Kuremäel imelises taevasinises rüüs imekaunist naisterahvast. Ta seisis mäejalamil, millest voolas välja allikas. Kui talumehed talle lähemale läksid, hakkas jumalik olend ülespoole liikuma, peatus majesteetliku tamme juures ja siis kadus nende silmist. Kohalt, kus naine oli seisnud, leidsid talumehed puuõõnest ikooni. Ilmutuslik ikoon kujutas Jumalaema taevaminemist. Sellest ajast hakati mäge kutsuma Pühtitsaks, tamme juurde aga ehitati kabel.

II maailmasõja päevil ilmutas jumalik olend end taas. Seekord näitas ta ennast lenduritele, kes suundusid kloostrikirikut pommitama. Nad lendasid ja pommitasidki, kuid kõik pommid kukkusid kas kloostri aiamaale või kloostrikiriku taha. Kirikut ei tabanud ükski.
Mõned aastad hiljem tuli üks toonastest lenduritest Ema Rafaela juurde, kes teenis tollal Pühtitsa kloostris. Tema küsimusele, miks ükski pomm tookord sihtmärki ei tabanud, näitas Ema Rafaela talle Jumalaema ikooni. Seepeale ütles lendur: "See ta ongi. Kui ma lendasin kloostrit pommitama, nägin äkki, kuidas minu ette ilmus pilvedest keegi helesinistes rõivastes naisterahvas ja ütles: "Ära hävita minu kodu," ning kadus."
/---/
Püha Uspenski Pühtitsa kloostri ligi 20 nunnast on saanud Venemaa kloostrite iguumenjad ehk juhid. Nii seisab kirjas internetileheküljel Pravoslavie. ru.
Märtsis 1991 saadeti Moskva ja kogu Venemaa Patriarhi Aleksius II õnnistusega Pühtitsa kloostrist Kostromasse nunn Innokentia. Tema ülesandeks oli taastada Anastassia Issanda Ilmumise nunnaklooster. 1996. a. ülendati naine sama kloostri iguumenja seisusse.
Mullu detsembris otsustas Venemaa Õigeusu Kiriku Püha Sinod: kinnitada nunn Afanassia Moskva Ristija Johannese nunnakloostri ülemaks. Afanassia oli seni Kuremäe kloostri diakoniss.
Siberi linnas Kogalõmis valmis pärast Nõukogude korra lagunemist kirikukompleks. Moodustati õigeusu kogudus ja rajati Põhja klooster. Emakloostri valikul olid pooled algusest peale ühel meelel - selleks pidi saama Pühtitsa nunnaklooster Kuremäel. Isegi Jeruusalemmas asuva õigeusu nunnakloostri iguumenja pärineb Eestist.
Miks just Pühtitsa?
Pühtitsa iguumenja Varvara loetleb kolm põhjust, miks on Pühtitsast saanud tähtis usukeskus.
Esiteks on Pühtotsa Jumalaema vaimu kodu (vt. legendi).
Teiseks pole klooster kunagi suletud olnud (tegutses ka Nõukogude ajal).
Kolmandaks on kujunenud nii, et Venemaa patriarhiks sai Aleksius II, Eestimaal sündinud mees, kellele Kuremäe klooster on väga kallis.
/---/
Praeguseks on Pühtitsa nunnaklooster üks suuremaid Vene Õigeusu Kiriku naiskloostreid. Kloostris elab kokku 172 noviitsi ja nunna. /---/ Varvara, Kuremäe kloostri praegune juht, keda kutsutakse ka austava nimetusega Kogu Venemaa Iguumenja, on olnud selles ametis 36 aastat.

Katkendid Viktoria Ladõnskaja artiklist "Vene nunnakloostrid saavad oma juhid Kuremäelt", Eesti Ekspress 23. 10. 2003


Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee