06:38 esmaspäev, 21.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaArheoloogiamälestisedLinnusasulad ja maalinnad
Äntu linnamägi
Kirjeldus

Punamäe nime all tuntud kolmeosaline muinaslinn kirde-edelasuunalise seljaku edelapoolses osas Rakke-Kiltsi maanteest ida pool. Kultuurkihiga. Samastatav Henriku Liivimaa kroonikas nimetatud Agelinde linnusega.

Linnus tervikuna ja selle eri osad on pikiteljega kirde-edela suunas. Kirdepoolne osa, umbes 700 ruutmeetrit (nn. eeslinnus), on jätkuvast seljakust eraldatud 1-2 m sügavuse kraaviga; kagu- ja loodeservades on 1-1,2 m kõrgune äärevall. Kõige tugevamini kindlustatud, ent lõhutud edelapoolne osa (pealinnus), umbes 1000 ruutmeetrit, on keskmisest osast eraldatud 3-4 m sügavuse kraaviga; ümbritsetud valliga, mille sisekõrgus kirdeküljel kuni 1,5 m. Vall on kividest, arvatavasti kuivmüüritisena. Kivide vahel kohati leiduv lubi on tekkinud arvatavasti valli palkkonstruktsioonide põlemisel. Edelapoolse nõlva ülaosa on järsumaks tõstetud; nõlva keskosas on jälgitav madal kraavitaoline nõgu.

Linnamäe eri osad on tõenäoliselt eriaegsed, kajastades linnuse kujunemisjärku. Arvatavasti pärit 9.-13. sajandist. Lõppjärgus oli kasutusel tõenäoliselt ainult edelapoolne osa.

Väiksemad kaevamised 1895. a. (A. v. Howen).

Evald Tõnisson

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee