11:25 neljapäev, 24.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedLinnusasulad ja maalinnad
Toolse linnamägi
Kirjeldus

Kahe eriaegse kaitsesüsteemiga muinaslinn Toolse jõe idakaldal järsunõlvalisel panganeemikul. Hilisema järgu kaitsesüsteem moodustub kaarjalt lääneküljele pöörduvast otsvallist linnuse kaguservas ning kraavist valli välisjalamil. Valli kõrgus sisenõlvalt on 5-6 m, välisnõlvalt 9-10 m, kraavi suhteline sügavus on 3 m; valli ehitusel in tõenäoliselt kasutatud kive.

Linnuseõu on umbes 1000 ruutmeetrit, väheintensiivse kultuurkihiga. Leitud on jäänuseid postkonstruktsiooniga hoonest, millel H. Moora arvates olid varbpunutisest ja saviga määritud seinad.

Linnuse varasemast järgust pärinev 2 m kõrgune vall on hilisemast vallist 10-12 m väljaspool. Varasemal järgul ulatus linnuseala ka kaugemale lääne poole, õu hõlmas umbes 2500-3000 ruutmeetrit.

Linnuse põhifunktsiooniks oli H. Moora arvates läheduses oleva sadama- ja kaubakoha kaitse. Oletatav dateering 9.-13. saj. Arheoloogilised kaevamised 1955. a. (H. Moora).

Evald Tõnisson

Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee