12:40 neljapäev, 24.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedLinnusasulad ja maalinnad
Pada linnamäed
Kirjeldus

Pada org on kinnismuististe poolest silmapaistvalt rikas mikrorajoon samanimelise jõe ääres. Siinsed kaks linnamäge registreeris J. Jung 1896. a., 1920-ndail aastail said teatavaks kivikalmed, 1970-ndate aastate teisel poolel ja 1980-ndail aastail T. Tamla juhatusel toimunud uurimistöödega asulakohad ja 34 väikeselohulist kultusekivi.

Suur linnamägi (Pada I) asub oru idaserval uue ja vana maantee vahel, raskesti ligipääsetaval looduslikul mäel, mille nõlvad on eriti lõrged ja järsud kaguküljel (32 m ja kalle 45 kraadi); edelas ja loodes on nõlvade kõrgus poole väiksem. Mäe platoo on ligikaudu viisnurkne, läbimõõt 86 x 146 m. Platood piirab madal paekividest laotud müür, mis on nüüd juba varisenud ja kamardunud. 1983. a. puhastati mäe kagupoolses osas 3 m laiuse kaevandiga välja müüri algne laius, mis oli umbes 3 m. 140 ruutmeetri suuruses kaevandis avastati ehituste jälgi ja kinnitati varasemaid tähelepanekuid, et linnusekoht jaguneb kaheks eriaegseks horisondiks. Alumine, mis ulatus ka kaitsetara alla, dateeriti I aastatuhande teise poolde, ülemine kiht paekivist kaitsetaraga aga II aastatuhande esimestesse sajanditesse. 1984.-85. a. avati nimetatud kaevandi lähedal väravakäik, mis oli üllatavalt hästi säilinud. Umbes 2 m laiust ja 8,5 m pikkust käiku palistasid paekividest kivimüürid, mis olid säilinud 1,8 m kõrgusena. Mõlemas müüris oli 5-6 kandilist niśśi, milles paljandusid jämedate tugipostide söstunud tüükad. Väravakäiku katnud lagi oli linnuse põlemise ajal sisse varisenud.

Linnamäest põhja pool on viikingiaegse muistse asula ase, mille kultuurkiht põllumulla all ulatub kuni 30 cm. See kaevati läbi 1980.-82. a. Ühtekokku uuriti läbi 1800 ruutmeetrit ja koguti rida huvitavaid 8.-10. sajandi leide - sirpe, sõlgi, luuesemeid jm.

Teine, väiksem linnamägi (Pada II) asub esimesest linnamäest 350 m edela pool Padavere veski juures. See on ehitatud neemikule, mida maa poolt eraldab paekividest laotud kaitsemüür. Müür kaevati ühest kohast risti läbi 1977.-78. a. Pärast kaevamist jäeti paljandunud müür konserveerituna avatuks. Selgus, et see linnus on läbi teinud 2-3 ehitusjärku, mis kõik on dateeritud I aastatuhandesse.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee