11:52 teisipäev, 24.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ArheoloogiamälestisedLinnusasulad ja maalinnad
Pidula maalinn
Aadress:
Kirjeldus

Endises mõisaaias on Pidula maalinn. See ei sarnane küll peaaegu sugugi Saaremaa suurte maalinnadega, kuid on tõenäoliselt nende kaugem eelkäija. Tegemist on peaaegu ristkülikukujulise ühest otsast kumerduva madala valliga, mille suund on edelast kirdesse. Linnuse pikkus on 95 m ja laius 60 m, valli kõrgus vaid 0,5 - 1 m. Kuna linnusevalliga piiratud ala on kasutatud põlluna, siis ei ole kultuurkiht siin säilinud. Valliga piiratud ala kirdepoolsesse ossa jääb väike 17-meetrise läbimõõduga ringvall, mis on laotud kividest ja 2 m kõrge. Seda ringvalli on seostatud suure muinsushuvilise, Pidula mõisaomaniku Bernhard von Tolli ehitustegevusega. Viimase pojapoeg Dieter von Toll teatas aga 1978. a., et see ringvall oli olemas juba enne 19. sajandi lõppu ja selle ehitajaks võis olla B. von Tolli vanaisa, maanõunik Eduard von Toll.
Pidula maalinn kuulub arvatavasti I aastatuhande esimesse poolde. Kohta ei ole arheoloogiliselt uuritud, ka ei teata, siin leide, kuigi Pidula muinsushuviline mõisaomanik Bernhard von Toll kogus ümbruskonnast kokku üsna märkimisväärse muinasleidude kogu.
Olgu lisatud, et kirjeldatud maalinnast 100 m mõisahoone pool põlises pargis asub kunstlik linnamägi, mille ehitamise võiks samuti seostada E. von Tolli nimega.
Pidula ümbrus on väga rikas varase ja vanema rauaaja kivikalmete poolest. Kalmed algavad otse mõisapargi kirdenurga juurest ja jätkuvad kuni vareliku metsani, kus on terve hulk kivikirstkalmeid.
Vello Lõugas, Jüri Selirand. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee