11:54 reede, 01.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Ukuoru juga
Aadress:
Kirjeldus

Ukuoru juga asub Ida-Viru maakonnas Sillamäe linna lähistel, Päite klindiplatoo idaserval, kohas kus lubjakivisse murtud kanalisse suunatud Ukuoja paeplatoolt alla laskub. Uus Ukuoru juga on endisest, tõelises Ukuorus asunud joast tublisti kõrgem. Joale nime andnud Ukuoru, mis asub kurikuulsa Sillamäe jäätmehoidla lääneküljel, saatus on olnud aga veelgi raskem.
Joa otsinguid on otstarbekas alustada Voka asulast, sõita sealt klindiastangu äärset teed mööda 7,5 km Sillamäe suunas kohani, kus linn paistma hakkab ja tee klindiastangust eemaldub. Sealt, Päite panga veerelt, tuuleveski varemete lähedalt, leiategi otsitu.
Päite klindiplatoo kõrgus joa kohal on veidi alla 40 m. Ligi 2 m sügavuse kraavi suudmest langeval joal on kõrgust veidi üle 6 m. Ülejäänud 30 mereni jäänud meetrit läbib oja (kui vett on palju) mühiseva kosena. Vesi on Ukuaru joale, mille toitjaks paeplatoo pealne veevaene Ukuoja, ikka probleemiks olnud ja üsna sageli on see päris kuiv. Joaastangus paljanduvad kesk-ordoviitsiumi lubjakivid. Kosealuse järsem nõlv on põhiliselt kambriumi liivakivi (ülal) ja sinisavi (all) päralt. Suurveeta on Ukuaru muidugi kaunis ja võimukas, kuivemate aastaaegade tarvis jääb üksnes klindiastangus paljanduva mitmevärvilise paelasundi uurimisest saadav rahuldus.
Joaastangu lähedalt pangaveerelt avaneb kaunis vaade Soome lahele, Päite pangale, Sillamäe linnale ja ka kurikuulsale, Soome lahte reostada ähvardanud haruldaste muldmetallide tehase jäätmehoidlale. Suur osa viimasest on jõutud juba kaitsva kihiga katta ja see lubab loota kas just kõige, aga ikkagi paremat.
Rahva seas levivad jutud räägivad sellest, et just Ukuoru lähistelt klindiastangu äärest kaevandatud ja Sillamäe vabrikutes rikastatud uraanist olla valmistatud Nõukogude Liidu esimene aatomipomm. Kui palju selles on tõtt ja kui palju väljamõeldisi, seda ei tea keegi, sest kõik uraaniga seonduv oli endises Nõukogude Liidus sedavõrd salastatud asi, et isegi selle asjaga seotud isikud ise ei pruukinud teada, millega nad parasjagu tegelevad. Nii salajane, et selle nimegi ei tohtinud suhu võtta, ning seepärast räägiti ikka "elemendist number üks". Kuid see on tõsi, et Teise maailmasõja järgsel ajal kaevandati just siit diktüoneemakilta ja ka see, et sellest uraani toodeti ning viimast just Sillamäe ülisalajastes tehastes.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee