09:07 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Vasaristi joastik
Aadress:
Kirjeldus

Vasaristi joastik asub Harju maakonnas Loksa vallas Lahemaa Rahvuspargi territooriumil Vasaristi ojal, Valgejõe külast Loksale suunduva maantee 6. kilomeetril. Joastikuni jõudmiseks tuleb maanteelt oja pidi minna paarsada meetrit paremale, Valgejõe oru suunas. Joastik on kujunenud kohas, kus Valgejõe klindiorgu vasakult laskuv oja lõikub sügavalt Kolgaküla klindipoolsaare kirdenõlva. Joastikust ülesvoolu on ojal mitmeid karstiala-salajõe tõusuallikaid. Joastiku moodustavad kolm üksteisele järgnevat 0,5; 1,5 ja 1,6 m kõrgust astangut. Nende kolme ja vahepealsete väiksemate astangutega langeb vesi 10 meetriga umbes 4 m. Kolmest mainitust on ojal üles- ja allavoolu veel kümmekond madalamat (alla 0,5 m) astangut. Voolunõva laius on joastiku kohal ligi 6 m. Joastiku taganemisest on maha jäänud enam kui 60 m pikkune ja kuni 10 m sügavune kanjoniorg. Joaastangutes paljanduvad kesk-ordoviitsiumi lubjakivid. Otsustades kivimite lõhelisuse, karstinähtude laialdase leviku ja joastiku lõikumise sügavuse järgi, võib oletada, et see asub tektoonilise rikke tsoonis.
Nii nagu teistelgi veevaestel ojadel asuvad veelangud, nii kipub ka Vasaristi joastik põuasemal ajal kuivaks jääma. Tulvavetes mühavast joastikust, kus selle põhiastangud valges vahumöllus ühte sulavad, saab põuasel kesksuvel mürkrohelist samblakardinat märgav nire.
Vasaristi joastik, karstiala, salajõgi ja kanjon on Lahemaa Rahvuspargi üheks enimkülastatavaks vaatamisväärsuseks.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee