11:01 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Vahiküla joastik
Aadress:
Kirjeldus

Vahiküla (ka Vääna ) joastik asub Harju maakonnas Harku vallas Vahikülas Vääna jõel, Tugamanni jahilossi lähistel, Peetri-Vääna maantee kolmandal kilomeetril asuvast sillast 400 m allavoolu jääval alal. Vahiküla joastikul on ligi 50 m ulatuses neli astangut, millistest alumine ja kõrgeim on 1,5 m kõrge. 25-30 m laiuses orus vooöav jõgi langeb joastikuga ligi 4,5 m. Joastik on kujunenud kohal, kus 58 km pikkune ja 345 ruutkilomeetrise valgalaga Vääna jõgi lõikub Vääna ürgoru poolt Türisalu klindipoolsaare kirdenõlva. Jõekallas järgib üldjoontes ürgoru astmelise veeru kulgu.
Joastikust ülesvoolu on jõe paremkaldal 0,5 km ulatuses 2-3 m kõrgusi lubjakivi looduslikke paljandeid. Maanteesillast allavoolu on jõesängi põhja murtud umbes 1,5 m sügavune ja 5-6 m laiune süvend ning selle võrra on tänapäevane joastik kunagisest madalam.
Vooluhulgalt kuulub Vääna jõgi Eesti keskmiste hulka ja seetõttu joastik veepuuduse all ei kannata ega jää ka kunagi kuivaks. Silmailu ja kosutust hingele, seda eriti suurvee aegu, pakub joastik küllaga.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee