01:34 neljapäev, 26.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Turjekeldri juga
Aadress:
Kirjeldus

Juga asub Harju maakonnas Kuusalu vallas, Kuusalu-Leesi maantee äärsest Muuksi bussepeatusest 1,5 km loodes. Tsitre klindisaare paeplatoolt alguse saav oja lõikub siinkohal kuni 15 m sügavuse sälkoruna klindiastangusse, läbides peale ligi 10 m paksuse paelasundi ka selle alla jäävad glaukoniitliivakivid ja diktüoneemakilda kihid. Ülem-kambriumi (Tsitre kihistu) liivakivist eendilt laskuva joa astangu kõrgus on umbes 5 m. Põhiastangust ülalpool on joal veel kümmekond madalamat (0,2-0,5 m) astangut. Joaastangu all on Turjekeldriks nimetatud koobas, millelt on ka juga oma nime saanud.
Joaga, aga eriti selle all oleva koopaga, on seotud mitmeid legende. Neist ühe järgi otsinud kohalikud elanikud joaalusest koopast sõdade aegu varju. Sellest ka koopa nimi - Turjekelder. Teise kohaselt asunud joaaluses koopas kunagi ammu Vanapagana kõrts ja viinaallikas, kus kaunid sortsineiud kõiki maksujõulisi soovijaid teenindanud.
Tsitre klindisaar koos Turjekeldriga ja siinsamas lähedal asuv ajaloohõnguline Muuksi klindineemiku ja selle linnamäega moodustavad ühtse ja huvitava looduslik-ajaloolise vaatamisväärsuse, mida käiakse imetlemas kaugelt ja lähedalt.
Turjekeldri juga on veevaene ja võib põuasel ajal isegi kuivaks jääda, kuid seda paremini nihkub esiplaanile sellealune koobas - Turjekelder.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee