 |
Juga asub asub Harju maakonnas Paldiski linna territooriumil, Pakri neeme lähistel, majakast 800 m ida pool. "Pakri" nime kannavad siinkandis peale joa veel nii poolsaar, neem kui ka veidi lääne poole jäävad saared. "Pakri" nimi tuleneb juba 1377. a. kirjasõnas käibele läinud Pakri küla (Packere) nimest.
Kuni 23 m kõrguse klindiastangu paeplatoolt laskuva joa kõrgus on ligi 6 m. Astangu all rusukaldel jätkub juga kuni mereni ligi 15 m kõrguse kosega. Joaastangus paljandub põhiliselt kesk-ordoviitsiumi lubjakivi. Pakri juga on niisama vana kui selleni vett toov kraav ja pärineb II maailmasõja eelsest ajast. valges vahus mühavat Pakri juga saab imetleda vaid kevaditi ja sedagi mitte alati. Tavaliselt on juga kuiv või siis markeerib selle asukohta vaid vaevaline veenire. Kevad võib Pakri poolsaart ümbritseva klindiastangu ääres ellu äratada veel teisigi joakesi, kuid nende eluiga on veelgi lühiajalisem kui Pakri joal.
Pakri juga suuri elamusi ei paku, kuid vajakajäämised korvab kõrvalasuv Pakri neem oma suurepärase, kõrgelt klindiplatoolt avaneva vaatega. Kui teil on õnne ja Põhjamaade kõrgeim (53 m) tuletorn on avatud, siis võite pärast 250 trepiastme ületamist lisada oma looduselamuste ritta merepinnast enam kui 75 m kõrguselt avaneva hingematva vaate Soome lahele, Pakri saartele ja Põhja-Eesti klindile ning selle tagamaaks olevale Loode-Eesti sisemaale.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003
|
 |