10:26 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJoad
Joaveski joastik
Aadress:
Kirjeldus

Joaveski joastik asub Loobu jõel, Harju ja Lääne-Viru maakonna piiril Joaveski asulas. Maanteesillast on selleni vaid paarsada meetrit. 20-30 m laiusel jõel on siin 160 m ulatuses kuus 0,5 - 1,1 m kõrgust ja mitu väiksemat astangut. Ühtekokku on jõe lang sellel lõigul ligi 5 m. Ka maanteesillast ülesvoolu on jõel veel paar madalamat (alla 0,5 m) astangut, mida ei ole aga joastiku piiritlemisel arvesse võetud. 62 km pikkusel Loobu jõel on Virumaa metsade-soode näol ligi 310 ruutkilomeetrine valgala. Kõik Joaveski joastiku astangud on kesk-ordoviitsiumi lubjakivis. Sillast sadakond meetrit allavoolu, jõe paremal kaldal olev enam kui 5 m kõrgune paesein on kesk-ordoviitsiumisse kuuluva Kunda lademe Loobu kihistu tüüppaljandiks.
Jõest saadud vett ja võimu kasutati varem Joaveski papivabriku käivitamiseks. Andmed joastiku kohal olnud Palmse mõisale kuulunud vesiveskist pärinevad juba 1510. aastast. 1898. a. ehitati sinna väike hüdroelektrijaam ja jõekaldale sellest saadaval energial töötav paekivist puupapivabrik. Paasi olevat ehituse tarbeks murtud otse jõesängist ja nii saigi endisest, ligi 4 m kõrgusest joast kuueastmeline joastik. Vahepeal seisnud elektrijaam on jälle käigus ja nii peab joastik veevaesel ajal jälle sellega oma kasinat vett jagama.
Kalle Suuroja. Eesti joad. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee