02:36 neljapäev, 26.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedKoopad
Nähri Põrgu
Aadress:
Kirjeldus

Valga maakonnas Tõrva-Jõgeveste tee lähedal on Jõku ehk Rulli jõe ääres üksik pere, mis vanasti kandis Põrgu-Nähri nime. Jõku oru parempoolne veer on Põrgu-Nähri pere juures järk, kahes kohas, otse jõesängi kõrval, isegi püstloodne. Siin paljandub 2-3 m kõrguselt keskdevoni lademe liivakivi, mis on kollakas- või punakashall, põimjaskihiline ja võrdlemisi pude, labidaga üsna hõlpsasti kaevatav. Kaldajärsakut nimetatakse ammust ajast Nähri Põrguks ja see oli ümbruskonna vaatamisväärsusi juba 19. sajandil. Nimi on tulnud nähtavasti looduslikust koopast, mis asub pere juures paiknevast sillast mõnikümmend meetrit ülesvoolu.
Nähri loodusliku, allikaveest uuristatud Põrgu põhi oli 1977. a. jõe veepinnast vaid 0,5 m kõrgemal. Selle esiosa kujutas endast kuni 2,5 m laia, 2,4 m kõrget ja 2,5 m sügavat niśśi. Tagaseinast läks edasi 0,7 m kõrgune ja 1,3 m laiune käik, mille põhi oli allikaveest kuni 5 cm sügavuselt üle ujutatud. Käik on vaid 3 m pikk. Selle lõpus esines seinal rohkesti näpuotsasuurusi augukesi, mis paiknevad rõhtsa reana. Neist nõrgus välja põhjavett.
Koopa eesosa seinad olid kohati sammaldunud ja nendele oli kraabitud nimetähti ja aastaarve, millest mõned 19. sajandit märkivad olid ilmselt valed (käekirja järgi otsustades). Tõenäoliselt vanimad ehtsad graveeringud on "C. F. 1808" ja "E. Illisson, 20. 1873".
Kirjeldatud koopa kõrval veõib leiduda veel teisi, mille suudmed on kinni varisenud. Sellele viitavad vanad varingujäljed järsakus ja paar kährikkoerte või rebaste uruava.
Muistendi järgi läinud Nähri koopast maa-alune käik Helme lossi.
Ülo Heinsalu. Eesti NSV koopad. Tln., 1987

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee