08:48 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedKoopad
Helme koopad
Aadress:
Kirjeldus

Eesti suurimad kaevatud pelgukoopad asuvad Koorkülas ja Helmes.
Helme koopad, mida on ka Põrguks nimetatud, paiknevad Helme ordulossi varemetest põhja pool kitsa põhja-lõuna-suunalise seljandiku sees ja on looduskaitse all. See seljandik, mille lossikraav kaheks osaks jagab, kujutab Helme ürgorus asuvat õhukese pinnakattega kõrget aluspõhjalist jäänukit. Põhjapoolset osa hüütakse Koopamäeks. Lähedalt voolab mööda Helme oja, mida nimetatakse ka Keisriojaks.
Suur koopaava asub mäe järsul idaveerul ja paistab juba kaugelt silma. Selle kõrval paljandub umbes 3 m ulatuses Burtnieki lademe kollakashall liivakivi. Paljandi ülemises osas on pesitsenud jäälind (Vares, 1939). Siin on näha kohati lilla ja kollase savi ning halli aleuroliidi vahekihte.
Helme koopaist on peamiseks vaatamisväärsuseks kaks saali, kuhu võib vabalt astuda ülalnimetatud suure ava kaudu. Esimene saal kujutab endast võlvja laega ruumi läbimõõduga 3,5-6 m ja kõrgusega 3,5 m. Sisenedes sellesse, näeme sissepääsu vastas madalat ava, mille taga on teine saal. Parempoolses seinas esineb mitu sügavat soppi, vasakpoolses aga tellistest müür. Selle taga oli vanasti suur saal, mille lagi on sisse langenud.
Teine säilinud koopasaal on peaagu ümmargune ruum läbimõõduga 5,5 m, mille kõrgus lubaba vabalt püsti seista. Saali tagaseinast läheb edasi kohe alguses kaheks hargneva maa-aluse käigu suu. Vasakpoolne haru on suudme osas kinni varisenud. Soolikataoline parempoolne haru, mis kulgeb põhja suunas, on käpuli läbitav ligi 20 m ulatuses. Käigu laius ja kõrgus on veidi üle meetri. Vanasti läks sellest käigust umbes poole maa peal paremale kõrvalharu, mis nüüd on kinni varisenud.
Soolikataoline käik lõpeb kinnivarisenud lõiguga, mida 1950. a. veel ei olnud. Siis viis käik suurde langatuslehtrisse, mis on tekkinud kõige suurema maa-aluse saali, nn. Vanakurja vatsa sisselangemisest. Vanakurja vats on ilmselt olnud Helme suurim grott. Vanakurja vatsa olevat vanasti suubunud 8 käiku.
Helme koopas on olnud vähemalt 200 m käike ja 6 saali, mis osalt sisse langenud. Üks suurematest saalidest, nn. Moosese kirik, oli pime ja selle asukoht on tänaseni teadmata. Avar käik, mis sellesse läks, on kinni varisenud. Tänapäeval nimetavad mõned Moosese kirikuks ülalnimetatud teist koopasaali.
Helme koobas on kaevatud pelgupaigaks, mis rajati arvatavasti juba enne muistset vabadusvõitlust. Seda näitab väga kitsaste ja madalate ühenduskäikude esinemine saalide vahel, mis kindlasti ei ole vee uuristatud, vaid kaevatud. Suur koopaava ja kohe selle taga kolme saali esinemine viib mõttele, kas mitte Helme pargi rajamisel 18. sajandil ei kaevatud kaks koopasuud ja nende taga asuvad saalid suuremaks, et luua romantiline paik. Looduslikud tingimused selleks olid väga soodsad. Teadaolevail andmeil oli Helme mõisa park veel 19. sajandi alguses väga huvitav oma lossivaremete, vallikraavi, sildade, paviljonide ja muuda, kusjuures märgitakse ka grottide esinemist.
Helme koobast märgitakse korduvalt vanemas baltisaksa kirjanduses.

Tõenäoliselt on suur osa Helme muistsetest kitsukestest maa-alustest käikudest veel säilinud, ainult nende suudmed on kinni. Koos tänapäeval nähtavate saalide ja käikudega moodustasid nad ennemuiste Eesti suurema pelgukoobastiku, mis on andnud ainet ka rahvajuttude tekkeks. Näiteks ühe järgi viinud Helmest maa-alune käik Pokardisse ja Helme kiriku juurde, teise ja veelgi fantaasiarikkama järgi - Viljandisse. Räägitakse ka, et Moosese kirikus olid vanasti mungad jutlusi pidanud.
Ülo Heinsalu. Eesti NSV koopad. Tln., 1987

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee