00:57 neljapäev, 26.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedKoopad
Kuivajõe koopad
Aadress:
Kirjeldus

Pärimuste kohaselt asus vanasti Kuivajõe suures kurisus Tallinna-Tartu maantee lähedal, kus samanimeline jõgi maa alla kaob, väike koobas. Arvatavasti paiknes see kurisu põhjapoolses nõlvas ja oli tekkinud ühes suuremas vee maa alla neeldumise kohas. Nüüd on koht põllukivide alla maetud, kuid vee neeldumine on siin ikka väga suur.
Rahvajutu järgi varjanud end Kuivajõel Maasika talu lähedal koopas pärast Jüriöö ülestõusu Kanavere lahingu kaotamist (11. mail 1343. a.) mõned põgenema pääsenud talupojad.
Nimetatud talu ei asu mitte kurisu juures, vaid ligi 1,5 km põhja pool Kuivajõe oru veerul. Org on sel kohal sügav ja nõlvad järsud, nii et looduslikud eeldused koopa tekkimiseks on olemas. Suurvee ajal esineb siin rühm veerikkaid allikaid, mis on üks suuremaid Kuivajõe maa-alusel jõel. Võib arvata, et rahvajutus nimetatud koobas tekkis oru nõlva sisse mõne suure allika väljavoolukohas. Tänapäeval siin koobast ei esine ja raske on öelda, kas see tõesti oli olemas ka üle 600 aasta tagasi.
Ülo Heinsalu. Eesti NSV koopad. Tln., 1987

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee