20:38 pühapäev, 27.11.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaLoodusmälestisedPõlispuud
Päkapiku mänd
Aadress:
Kirjeldus

Päkapiku mänd kasvab Tori vallas Jõesuu küla juures, kust tee keerab Soomaa rahvuspargi suunas. 1998. a. oli männi kõrgus 4 m ja tüve rinnasümbermõõt 138 cm. Nii tüve jämedus kui ka paks korp viitavad puu üle 100-aastasele vanusele. Puud kutsutakse Päkapiku männiks. Igaühel, kes teda näeb, tekib küsimus, miks on puu sellise kääbusja kasvuga.
Niisugust puud võiks kohata kusagil rabas, kus kasvutingimused on eriti karmid. Siin, põllu servas ja tee ääres ei saa põhjus olla ometi viletsas kasvukohas. Madala männi naabruses on teised puuliigid täiesti normaalse suurusega. Kena tiheda võraga puuke sarnaneb bonsaiga, mille kasvatamisega jaapanlased tohutult vaeva näevad.  Siin on samasugune miniatuurne kunstiteos tekkinud aga lihtsalt looduse armust.
Ühene vastus küsimusele, miks Päkapiku mänd niisuguse kuju on omandanud, puudub. Võib-olla saab teda pidada hariliku männi üheks erivormiks. Igatahes on puu võetud looduskaitse alla. Nagu näha, ei pea puu tõusma imetlusväärsete sekka alati seetõttu, et ta on väga võimas. Vastupidi, ta võib ka olla kõikidest väiksem.

Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee