12:56 pühapäev, 26.09.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaLoodusmälestisedPõlispuud
Pedassaare mänd
Aadress:
Kirjeldus

Pedassaare mänd kasvab Vihula vallas Pedassaare külas, merest vähem kui paarisaja meetri kaugusel, kus algab Pedassaare neeme kaitseala. 1999. a. oli männi kõrgus 14 m ja tüve rinnasümbermõõt 356 cm. Tüsedat tüve katab koor, mida metsamehed nimetavad krokodillikorbaks ja mis näitab, et puu on kindlasti vähemalt poolteist sajandit vana.
Samasuguseid puude vahele otsekui äraeksinud vägevaid hongasid leidub siin teisigi. Ilmselt on need jäänukid mingist mitu korda vanemast metsapõlvkonnast. Siinsel liivaseljakul ringi uidates saab peagi selgeks, et selle männiku puud on pärit mitmest eri põlvkonnast.
1999. a. määras Pedassaare männi vanust juurdekasvupuuriga Alar Läänelaid. Ligi 36-sentimeetriselt puiduproovilt aastarõngaid kokku lugenud, arvestas ta männi vanuseks 460 aastat. Selles, et teisedki siinsed puud peavad väga vanad olema, veenis meid ka mõne hävinud männi tüve aastarõngaste lugemine. Mõõdetud puu lähistel leidsin saetud kännu, mis oli maapinna lähedalt peaaegu sama jäme, kui juurdekasvupuuriga mõõdetud puul. Lugesin sealt kokku 390 aastarõngast. Samas kõrval seisis hong, mille võra oli juba kuivanud. Sealt võetud puiduproovi järgi leidis Alar Läänelaid, et puul oli koguni 560 aastarõngast.
Veelgi kõrgema vanusega mände olen näinud Eestist väljaspool. Põhja-Soomes Inari järve juures olen pildistanud mändi, mille vanuseks on Soome puudeuurijad määranud ligi 800 aastat. Seda puud, mis on meie Pedassaare männist märksa peenem, peetakse vanimaks hariliku männi esindajaks kogu Euroopas. Eesti mahedamas kliimas pehkib aga männi tüvi kiiremini ja siit nii vanu mände ei leia.

Pedassaare mänd on Eesti kõige vanem tänaseni kasvav mänd, mille vanus täpselt määratud. Teine maailmasõda oleks puule äärepealt saatuslikuks saanud. Saksa kahurväele jäid luiteharjal kasvavad kõrgemad männid merele sihtimisel ette ja neil saeti ladvad maha. Selline saatus tabas ka näiteks ühte rekordpuu eakaaslast otse tema kõrval. Õnneks jäi rekordvanusega puu puutumata ja selle tüvi saab aastarõngaid juurde kasvatada tänase päevani.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee