07:55 laupäev, 02.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaKüladLoodusmälestisedPõlispuud
Prohveti mänd
Aadress:
Kirjeldus

Prohveti mänd kasvab Torma vallas Liikatku külas Mullika talu lähedal asuval lagendikul. Puu kõrguseks mõõtsin 1999. a. 14 m ja tüve ümbermõõduks 320 cm.
Männi kohta oskas seletusi jagada Mullika talu vanaperemees, 81-aastane Evald Vinkmann. Ta rääkis, et tema noorusajal nägi puu ümbrus välja hoopis teistsugune. Mänd kasvas Otsa talu väravas. See talu oli olnud enne sõda suur ja jõukas. Nõukogude ajal sattus talupere repressioonide ohvriks ja talu hävis.
Teel männi juurde, mis praegu üksildase, kuid kaharana keset lagedat lumist välja seises, meenutas Evald Vinkmann, et varem läks männi lähedalt mööda külatänav. Juhtus külas keegi surema või abielluma, liikus külaliste voor ikka männi kõrvalt läbi. "Kui palju on see mänd oma eluajal külla pulma- ja surnuvoore näinud," arutas vana mees kuuldavalt. "Mina ise mäletan esimesena Mihkli matust. Olin siis nelja-aastane. Hilisemast ajast mäletan veel seitset matust, enne kui tee uude kohta tehti. Aga mänd mäletab palju rohkem. Minu meelest on see puu vähemalt 300 aastat vana."
Männi all seistes oli selge, et niisuguse välimusega puu pidi tõesti olema üle 200 aasta vana. Tema tüve kattis võrani vanadusest kulunud korp. Puu jämedad oksad sirutusid jõuliselt igasse ilmakaarde ja kogu puust õhkus tarmukat elujõudu. Siinsamas puu madala võra all seistes jutustas Evald Vinkmann loo, mida nooruses vanadelt inimestelt korduvalt kuulnud.
Otsa talu maadel elanud ammu aega tagasi korstnata hütis ja suures vaesuses saunik. Mees olnud pime, kõnelnud imelikke lugusid ja ennustanud, et ükskord saabub aeg, kui maa peal sõidavad raudhobused ja taevas lendavad raudlinnud. Külarahvas neid jutte ei uskunud. See mees istutaski männi, mis praegu nii uhke välja näeb. Pärast tema surma sai külarahvas järgnevate põlvede jooksul näha, kuidas maa peal hakkasid sõitma autod ja rongid ning taeva all lendama lennukid. Mehe ennustused olid tõeks osutunud. Seepärast hakati tema istutatud puud nimetama prohveti männiks.
Henrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee