11:50 neljapäev, 26.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Kuru mänd
Aadress:
Kirjeldus

Looduskaitse all olev Kuru mänd kasvab Iisaku vallas Kuru külas. Puu asub endise algkooli ja poe taga, Peipsi järvest vaevalt 200 m kaugusel. Tüve ümbermõõt oli 1997. a. täpselt 3 m ja kõrgus 8 m.

Kuru männil on omapärane ja meeldejääv kuju. Esimesed paar meetrit puu tüvi otsekui roomab maapinna lähedal, siis kaardub ülespoole. Praegu on puul palju kuivanud oksi. Tüvi on osaliselt pehkinud, selle õõnsuses elavad sipelgad. Juurdekasvupuuriga määrasin puu vanuseks ligi 370 aastat.
1932. a. kirjutas tolleaegne metsanduse üliõpilane Evald Hint ("Eesti Mets" nr. 1), et varem olnud puu palju kaharam, kuid tema alumised oksad saetud ära. Üks okstest, mis maani oli ulatunud, olnud osaliselt liiva alla mattunud, kuid kasvanud siis ladvast taas ülespoole. /.../ Evald Hint pakkus välja oletusi, miks on männil nii kummaline kuju. Tema arvates olid tüve kõveraks painutanud Peipsilt puhunud tormituuled ja talvine lumekoorem.

Taas kord Kuru männi juures olles tekkis mul tema tüve kujunemise kohta oma seletus. Luusisin kõrgetel luidetel, mis jäävad männist järve poole. Luite seest kasvas välja mitmeid vanu mände, mis olid jämedad ja sirgetüvelised, kuid imelikult lühikesed. Hakkasin ühe jämeda tüve ümbert liiva eemale ajama. Ilmnes, et algul oli tüvi sirge, siis aga hakkas kaarduma. Nii torkaski pähe mõte, et kuulsa Kuru männi tüve võisid kujundada liikuvad luited. Varasematel aegadel oli selliseid liikuvaid liivasid Peipsi põhjarannikul päris palju ja nende taltsutamisega nähti kurja vaeva.
Sajandeid tagasi võis Kuru mänd olla noor sihvakas puu. Siis hakkasid tuuled talle üha enam liiva peale kandma. Liiva kasvav raskus koolutas tüve aina rohkem vastu maad ja ta mattuski liiva alla, vaid ladvatutt jäi välja. Latv hakkas kasvama püstloodis ülespoole. Seejärel kandsid tuuled liiva edasi ja selle alla mattunud tüve osa ilmus taas nähtavale. Kui nii, siis pole Kuru mänd ainuke imeliku kujuga puu Peipsi põhjarannikul. Teised sarnaselt kaardunud tüved on praegu veel liiva alla mattunud ja inimese silma eest peidus.

Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee