18:39 teisipäev, 11.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Tõrvanõmme mänd
Aadress:
Kirjeldus

Tõrvanõmme mänd kasvab Pärnumaal Tõstamaa vallas Tõlli külas Tõrvanõmme talu juures künkal. Pahkliku tüve ja laiuva võraga puu kõrgus oli 1998. a. 14 m ja tüve ümbermõõt 90 cm kõrguselt 453 cm. Kui Tõrvanõmme männil oleks selline ümbermõõt rinnakõrguselt ehk normaalkõrguselt, võiks teda pidada Eesti jämedaimaks männiks. Et aga tüvi hakkab harunema juba 140 cm kõrguselt maapinnast, on õige tema ümbermõõtu arvestada kõige peenemast kohast ehk 90 cm kõrguselt maapinnast ning Eesti jämedaima männi tiitlile ta võistelda ei saa.
1998. a. jutustas samas Tõlli külas elav 55-aastane Laine Allikas, et puu võetud looduskaitse alla sellepärast, et päästnud kord Tõrvanõmme talu elanikud hädast. Pereema olnud just parajasti lastega väljas, kui neid rünnanud tige pull. Emal polnud lastega pageda mujale kui jändriku männi otsa. Sündmuste järel hakanud ta neid päästnud puud tõsisemalt tähele panema. Ta leidnud, et puu on nii suur ja võimas, et väärib looduskaitse alla võtmist.Naine mõõtnud puu üle ja saatnud andmed looduskaitse ametnikele. Varsti võetudki puu looduskaitse alla.

Naabruses asuvas Seliste külas elav 70-aastane Andrese Endel teadis sama puuga seoses kõnelda põneva loo, mis seostub hästi tuntud väliseestlasega. Anna Maria Murdoch, maailma ühe mõjuvõimsama ajakirjandusmagnaadi Rupert Murdochi endine abikaasa, on kuulus nimi vähemalt nendele, kes loevad seltskonnaajakirjandust. Anna Maria Murdochi on peetud rikkaimaks praegu elavaks eesti soost naiseks. Ta on edukas ajakirjanik ja avaldanud inglise keeles menukaid romaane. Endli jutu järgi on selle naise isapoolne suguvõsa pärit Tõrvanõmme talust. Tema isa Jakob Tõrv olevat enne Teist maailmasõda talust lahkunud ja läinud elama Inglismaale. Seal abiellus ta śotlannaga ja neile sündis 1944. a. tütar, kellest sai hiljem Austraalias elades Rupert Murdochi abikaasa.
Andrese Endel mäletas veel neid aegu, kui Anna Maria isa elas Tõrvanõmme talus. Nende pere liikmeid tunti külas kui väga suure tahtejõuga ja kitsi iseloomuga inimesi. Jutustaja meelest võis see kuidagi olla seoses Tõrvanõmme männiga. On ju mändki kuulus selle poolest, et suudab kehval pinnasel visalt kasvades sageli võimsaks puuks sirguda.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee