20:08 teisipäev, 11.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Tammiste mõisa peksumänd
Aadress:
Kirjeldus

Tammiste mõisa peksumänd kasvab praegu Pärnu linna piiril, aadressil Tammiste 1, kus asub Tammiste hooldekodu. Kidur, pooleldi kuivanud võraga puu asub haljasalal keset muruplatsi. Männi kõrguseks mõõtsin 1998. a. 12 m ja tüve rinnasümbermõõduks 154 cm. Peenikese tüvega mänd osutus üllatavalt vanaks. Võetud puiduproovi järgi oli ta ligi 300-aastane.
Mänd kuulub looduskaitse alla. Miks on vaja sellist tähelepandamatu välimusega puud kaitsta?
Mänd kasvab paigas, kus sajandeid asus Tammiste mõis. Pärimuse järgi kannab mänd säärast nime seepärast, et selle külge seotud pärisorje ja antud neile karistuseks ihunuhtlust. See puu ei ole Eestis kaugeltki ainus, mille kohta on teada taolisi pärimusi. Tean näiteks peksumändi, mis kasvab Raplamaal Laukna külas Aima talu lähedal. Pärimustes mujalt Eestist on peksupuuks olnud ka tamm või mõni teine puuliik. Vahel seonduvad pärimused selle kohta, kuidas mõisnik lasi oma talupoegi peksuga karistada või näiteks kõrtsi juures oli talupoegi pekstud, üldse mitte puudega, vaid hoopis kividega. Lood peksupuudest ja -kividest kuuluvad eesti pärimuskultuuri süngemasse poolde. Ometi peegeldavad nemadki ühte olulist osa meie rahva ajaloost ja mälestustepagasist.
Tammiste peksumänd on viltuse ja kõvera tüvega. Ta näeb välja vilets ja just nagu rusutud olekuga. Kui seletasin puu juures oma lastele, milleks olevat mändi rahvajutu järgi kasutatud, arvasid nad, et võib-olla panid inimesed peksu ajal puule needuse peale. Puu pidi kõik needused enda sisse koguma ja seepärast saigi endale vaevatud välimuse.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee