20:14 kolmapäev, 27.10.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Pärnad Kai, Mai ja Riinu
Aadress:
Kirjeldus

Pärn Kai kasvab Halinga vallas Vahenurme külas Allika talu lähedal. Puu ei ole kuigi suur. Tema kõrgus oli 1998. a. mõõtmisel 14 m ja tüve jämedus rinnakõrguselt 308 cm. Tüves on õõnsus. Puu varasema mõõtmise kohta on andmeid 1960. aastast. Siis saadi tüve ümbermõõduks einnakõrguselt 280 cm. Niisiis on pärn poole sajandiga vaid 28 cm jämedamaks muutunud.
Kuigi puu ei ole kasvult kuigi võimas, jätab ta oma kummalise, täisnurga all käänduva tüvega üksikuna lagedal künkal kasvades mõjusa mulje. Puu nime seletuseks rääkis 1998. a. maikuus Allika talus elav 83-aastane Hendrik Vahenurm sellise loo.
Kord rändasid siin kolm naist, kellest kaks surid siinsamas ära. Nendest said pärnad nimedega Kai ja Mai. Kolmas naine rändas edasi. Tema nimi oli Riinu. Ta jõudis välja praeguse Pärnu-Jaagupi lähedale Uduveresse. Seal muutus ka tema pärnapuuks.
On huvitav, et lugusid kolme naise rändamisest ja pärnadeks muutumisest on kohalikud inimesed rahvaluule kogujatele jutustanud korduvalt juba õige ammu. Üks vanemaid kirjapanekuid pärineb rohkem kui sajandi tagant. 1895. a. Pärnu-Jaagupis elanud 80-aastase Hendrik Sõrmuse suust on lugu üles kirjutatud nii.
Kord tulnud kolm pärna Mihkli kihelkonnast Jaagupi kihelkonda. Kui nad Kõima raba alt möödunud, jõudnud nad Vee valda Naartse küla põllu peale. Pärnade nimed olnud Riinu, Kai ja Mai. Naartse küla põlluaia kohal jäänud Riinu teistest maha ja hüüdnud: "Kaie, Maie! Riinu ribupaelad läksid katki." (Ribupaeltega seoti sääremähiseid.) Sinna kohta ta kasvama jäänudki. Rahvas hakanud seal ohverdamas käima.
Kui Kai ja Mai jõudsid Vahenurme mõisa juurde kõrge mäe peale, valinud Kai endale selle paiga elamiseks. Ka see saanud pühapaigaks. Mai läinud hommiku poole ja laulnud minnes kurblikku laulu, kuidas ta õdedest peab lahkuma. Viimaks jõudnud ta Uduvere juurde ja jäänud sinna pidama.
Jutustaja Hendrik Sõrmus mainis veel, et varem mäletas ta ka Hiiepärna Maie laulu, kuid nüüd on selle unustanud. Nagu näha, on vanem lugu palju üksikasjalikum. Erinevalt uuemast versioonist ei rända mitte naised, vaid puud. Ka kolme puu asukohad on vahetunud. Vaid Kai on mõlemas loos sama koha peal.
Kas kaks ülejäänud pärna, Mai ja Riinu, on praegu alles? Looduskaitsealune puu nimega Mai asub Kaiest mõnesaja meetri kaugusel, künka all võsatukas. Ta on Kaiest veidi tüsedam, ümbermõõduga rinnakõrguselt 329 cm ja ka pikem - 19 m. Tema tervis on Kaie omast märksa viletsam. Tüve sisemuses on suur õõnsus ja puu kaks haru mahakukkumise vältimiseks trossiga kokku tõmmatud. Looduskaitsealune puu Riinu asub Kaiest ja Maiest ligi 7 km ida pool, endises Uduveres, nüüdses Pärnu-Jaagupis. Puu kasvab otse maantee pervel. Ta on kolmest pärnast suurim. 1998. a. oli puu ümbermõõt rinnakõrguselt 463 cm ja kõrgus 20 m.
Meie tuntud rahvaluule koguja ja uurija Matthias Johann Eisen on toonud oma 1920. a. ilmunud raamatus "Esivanemate ohverdamised" Kai, Mai ja Riinu kõrval ära hulga teisi rahvajutte üle kogu Eesti, kus kõneldakse rändavatest puudest või inimestest, kes paigale jäädes puudeks muutunud. Ta teeb tähelepaneku, et inimese või puu peatumine rändamisel, et paelu siduda, tähendab peaaegu alati, et puu jääb sinna kohale kasvama. Kuigi lugudes seda alati otsesõnu ei öelda, tähendab puu rändamine enamasti ka seda, et puud peetakse rahva seas pühaks. Kas rändaja oli enne puuks saamist inimene või puu, ei ole jutustajate silmis omanud erilist tähtsust. Mida muud siit järeldada kui seda, et selliste lugude sündimise ajal olid inimeste ja puude vahel sedavõrd tihedad sidemed, et nad võisid rahvajuttudes vabalt kohad vahetada.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee