10:34 neljapäev, 26.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Kastna Hiiemäe pärn
Aadress:
Kirjeldus

Hiiemäe pärn asub Kehtna vallas Kastna külas Maasiksaare talu juures. Puu kasvab Hiiemäe-nimelise kingu nõlval. Otse maapinnalt hargneval puul on 11 haru. 1997. a. oli pärna kõrgus 14 m ja kõige jämedama haru ümbermõõt rinnakõrguselt 165 cm.

Kui ühel 1999. a. veebruarihommikul puu juures asuva Maasiksaare talu uksele koputasime, tuli ust avama talu peremees, 50-aastane Endel Õispuu. Tema teadis pärna kohta ühte lugu, mida olevat rääkinud talu vanaperemees Mihkel Klein.
1854. a. sündinud ja 105-aastaseks elanud Mihkel Klein jutustanud pärna tekke kohta järgmist. Seal, kus praegu asuvad mägi ja puu, olnud kunagi põld. Põllul kündnud mees härgadega. Äkki näinud tema naine taluõuelt, et taevast lendab nende poole hiis. Naine hõiganud: "Vanamees, hoia alt, hiis tuleb!" Mees aga naise hüüdu ei kuulnud. Ta jäänud koos härgadega mäe alla. Selle koha pealt kasvanud välja pärn. Mihkel Klein mäletanud, et tema nooruses oli samas paigas kasvanud ühetüveline suur puu. Praegused harud tekkinud eelmise puu kännuvõsust. Sama mälestust kinnitab ka üks teade Kirjandusmuuseumi rahvaluule arhiivis. 1939. a. oli kohalik mees Erich Siniver teatanud, et Kastna mäe otsas kasvanud hiiglasuur pärn, mille all käidud ohverdamas ja endisi külaelanikke mälestamas. Puu tüves olnud nii suur õõnsus, et sinna sisse mahtunud kuus inimest.
Lugusid, kuidas Kastna Hiiemägi oli kunagi taevast kohale lennanud ja kündja või koguni terve küla enda alla matnud, olin arhiivist aastakümneid varasematelt jutustajatelt päris mitmeid lugenud. Varaseim kirjapandud lugu pärines 1902. aastast. Selle järgi hüüab taevast tulev hiis ise külarahvale, et nad alt ära hoiaksid. Hoiatust ei võetud aga kuulda ja mäe alla jäänud hulk inimesi ja 7 paari härgi.

Jutumotiivi, kuidas hiiemägi ühest kohast teise rännanud, on hiiemägede kohta eri aegadel üles kirjutatud ka teistest Eesti paikadest. Mõnikord on rändajaks mitte hiis, vaid püha puu või järv. Enamasti pole lugudes põhjendatud, miks rändamine toimus. Mõnikord on siiski teatatud,et püha mägi, puu või järv läksid eelmisest kohast minema sellepärast, et teda oli seal rüvetatud.
/---/
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee