10:15 neljapäev, 26.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Laiuse Kuninga pärn
Aadress:
Kirjeldus

Kuninga pärn Laiuse kiriku aias on ainus puu Eestis, mille istutamist Rootsi kuninga poolt kinnitavad ka ajalooallikad.
Pärn asub Jõgeva vallas Laiuse kiriku pargis. 1999. a. mõõtsin tema kõrguseks 25 m ja tüve rinnasümbermõõduks 429 cm. Vanimad andmed puu ümbermõõdu kohta pärinevad 1918. aastast. Tolleaegne Laiuse kirikuõpetaja Johan Kõpp sai samalt kõrguselt puu ümbermõõduks 370 cm. Niisiis on puu kasvanud üsna aeglaselt, sajandi jooksul on ümbermõõt suurenenud umbes pool meetrit.
Pärimuse järgi on pärna istutanud Rootsi kuningas Karl XII Põhjasõja ajal. Mäletatavasti on selline motiiv eesti rahvajuttudes laialt levinud. Isegi siinsamas Laiusel kasvab üks rohkem kui 4-meetrise ümbermõõduga põlistamm, mis kannab Kaarli tamme nime ja olevat rahvajutu järgi kasvama läinud Karl XII jalutuskepist. Pärn Laiuse kiriku aias on aga Eestis ainuke puu, mille istutamist Karl XII poolt kinnitavad ka kirjalikud ajalooallikad.
1700.-1701. a. talvel viibis Rootsi kuningas oma vägedega Laiusel talvekorteris. 18-aastane kuningas ise elas poollagunenud ordulossis. Harjunud sõjaretkedel viibima, ei vajanud ta erilisi mugavusi. Kuninga tuhandepealine vägi oli laiali paigutatud ümberkaudsetesse mõisatesse. Kohal oldi üle viie kuu. Kuningas korraldas oma kaaskonnaga ümbruskonda jahiretki, kus kütiti põtrasid ja karusid. Ta osales ka ühes kohalikus talurahva pulmas ja jälgis huviga eestlaste pulmakombeid. Et sõdureid vormis hoida, lasi kuningas ehitada hiiglasliku lumest linnuse. Sõjavägi korraldas linnuse näitliku piiramise ja vallutamise.
Tol ajal oli Laiusel kirikuõpetajaks rootsi soost Reiner Broocmann. Selle mehe juures käis Karl XII talveõhtuti juttu puhumas. Kevadel enne Laiuselt lahkumist istutas kuningas kirikuaeda kolm pärna. Puude istutamine toimus 29. mail 1701. a. Rohkem kui sajand hiljem hiljem kirja pandud teadetest on lugeda, et kõik kolm pärna olid sirgunud kenadeks puudeks. 1856. a. suvel murdus üks pärnadest tormis. Teise pärna hävimise aja kohta teateid ei ole, kuid sedagi pole enam alles. Kolmas puu aga seisab täie elu ja tervise juures kirikupargis tänaseni.
Selleks, et kontrollida ajalooürikutes esitatud andmete tõepära, on Kuninga pärna vanust mõõdetud juurdekasvupuuriga. 1976. a. sai Alar Läänelaid siit võetud puiduproovide järgi puu vanuseks ligikaudu 280 aastat. Niisiis on puu kasvama hakanud 1696. a. paiku. Arvestades seda, et pärna istik, mille kuningas 1701. a. maha pani, pidi istutamise ajal olema mõne aasta vanune, klapivad andmed ajalooliste kirjapanekutega suurepäraselt.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln, 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee