04:33 teisipäev, 16.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Tõrenurme hiiepärn
Aadress:
Kirjeldus

Tõrenurme hiiepärn kasvab Põltsamaa vallas Tõrenurme külas Miku talu juures. 1999. a. mõõtsin pärna kõrguseks 21 m ja tüve rinnasümbermõõduks 522 cm. Varem, 1960. a. mõõtmisel saadi kõrguseks 17 m ja rinnasümbermõõduks 470 cm. Puu on seega ligi 40 aasta jooksul märgatavalt kasvanud. Kuigi tema tüves olevad suured õõnsused ja murdunud harude tüükad annavad tunnistust sellest, et puu on jõudnud raugaikka, näitab suhteliselt kiire kasvamine tema elujõulisust. Üksikuna küla keskel lagedal väljal kõrguv pärn jätab kummalise mulje. Tema tüvi läheb ülaltpoolt laiemaks ja hõre võra sirutub igasse kaarde just nagu lehvik.
Pärna kohta jagas 1999. a. mälestusi Tõrenurme külas kogu elu veetnud 78-aastane Kristiine Palm. Tema sõnul on puu olnud alati külainimeste kohtumispaik. Tõrenurme küla talud asuvad hajali suurel maa-alal. Kui oli vaja kellegagi kokku saada, lepiti ikka kokku kohtumine hiiepärna juures. Miku talu hoonete juures puu lähedal asunud varem kaev, kust vesi mitte kunagi otsa ei lõppenud. Ka siis, kui muud külakaevud tühjaks jäid, sai siit alati head joogivett. Siis käis rahvas pärna juures vee järel. Kaevu ümber saadi kokku ja arutati külauudiseid. Nõukogude ajal sõitis sinna kindlatel nädalapäevadel nn. autolavka. Külas poodi ei olnud ja nii kogunes kaubaauto juurde alati rohkesti rahvast. Jällegi oli põhjust pärna all kokku saada ja juttu ajada.
Olin puu kohta lugenud, et ammu enne Kristiine Palmi eluaega olevat samas paigas kasvanud hiis. Kirik lasknud püha salu maha raiuda, vaid üks puu jäetud alles. Ilmselt seepärast nimetavadki küla põliselanikud puud tänaseni hiiepärnaks. Kristiine ise hiiesalu lugu ei mäletanud. Ta ei osanud ka jutustada mingitest erilistest kommetest, mis hiiepärnaga seotud. Ütles vaid, et kui tema laps oli, teadnud vanainimesed, et kunagi olevat hiiepärna all tantsitud.
/---/

Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee