00:57 neljapäev, 23.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Jaani-Hansu mänd
Aadress:
Kirjeldus

Jaani-Hansu mänd kasvab Puurmani vallas Jürikülas Mäe Jaani-Hansu talu maadel metsa servas. Nagu seletas praegune pererahvas, tuleb talu imelikult pikk nimi sellest, et varem asus siin üks suurem talu. Siis jagati see järglaste vahel pooleks ja kõrgemal asuv pool sai nimeks Mäe Hansu-Jaani.
Puu kõrguseks mõõtsin 1999. a. 20 m ja tüve rinnasümbermõõduks 447 cm. Kauni kahara võraga männi tüvi on pahklik. Vaid 10 cm madalamalt oli tüve ümbermõõt üle paha mõõdetuna 12 cm suurem.
Jaani-Hansu männil on Eestis jämeduse poolest vaid üks võistleja - Võrumaal Varstu vallas kasvav Kõrgepalu mänd. Võrumaa jämedaima männi rinnasümbermõõduks olen mõõtnud 450 cm. Ehkki Võrumaa puu tüve ümbermõõt on Jõgevamaa omast mõni sentimeeter suurem, koosneb tema tüvi tegelikult kahest kokkukasvanud tüvest. Üks Kõrgepalu männi harudest on kuivanud. Seepärast võiks Jaani-Hansu ühetüvelist ja igati elujõulist mändi pidada siiski Eesti kõige jämedamaks männiks.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee