23:34 kolmapäev, 22.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Väike-Saadu pihlakas
Aadress:
Kirjeldus

Väike-Saadu pihlakas kasvab Paistu vallas Savikülas endise Väike-Saadu talu maal. Puu kõrguseks mõõtsin 1999. a. 15 m ja tüve rinnasümbermõõduks 213 cm. Talu ahervaremete kõrval seisev puu näib esmapilgul pigem suuremat kasvu õunapuuna kui pihlakana.

Kõrguse poolest pääseb Eestis Väike-Saadu puuga võistlema päris mitu pihlakat. Teadaolev kõrgeim harilik pihlakas asub Valgamaal Otepää vallas Ando talu juures. See puu oli 2000. a. täpselt 20 m kõrge. Kuid siiski võib ka 15 m kõrgust puud lugeda Eesti pihlakate seas tähelepanuväärseks.
Rinnakõrguselt võetud jämeduse poolest võib Väike-Saadu pihlakaga Eestis võistelda vaid Lääne-Virumaal Tamsalu vallas Uudeküla tee ääres kasvav puu. Uudeküla pihlaka tüve ümbermõõduks sain ma 2000. a. 245 cm. Rinnakõrgusest madalamalt Uudeküla pihlaka tüvi aga ahenes ja tema ümbermõõt kõige peenema koha pealt, 0,8 m kõrguselt, oli 235 cm. Et Väike-Saadu pihlaka tüvi altpoolt rinnakõrgust ei ahene, võiks ehk puude ümbermõõdu mõõtmise reegeleid silmas pidades Eesti jämedaima pihlaka au omistada siiski Väike-Saadu pihlakale.

Võib-olla on aga õiglasem otsustada, et Eesti rekordpihlaka tiitlit jagavad Väike-Saadu ja Uudeküla pihlakas üheskoos. Kui arvesse võtta puu kõrgust, jämedust ja ilu kokku, ei leidu Väike-Saadu pihlakale Eestis kindlasti võistlejat.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee