14:22 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Tartu botaanikaaia vaher
Aadress:
Kirjeldus

Tartu botaanikaaia vaher
Vaher kasvab Tartu botaanikaaias tiigi kõrval asuval nõlval. Puu pikima haru kõrguseks mõõtsin 2000. a. 27 m ja tüve rinnasümbermõõduks 424 cm. Tüvi on erakordselt jäme, sest ta koosneb kolmest kokkukasvanud tüvest.
Eestis olen leidnud vahtraid, mis jämeduselt võiksid võistelda Tartu botaanikaaia vahtraga. Harjumaal Keila vallas Karjakülas Ristoja-Jaani talu juures asuval vahtral sain 1999. a. 1,1 m kõrguselt, enne harunemist tüve ümbermõõduks 470 cm. Valgamaal Helme vallas Pilpakülas asuva vahtra rinnasümbermõõduks mõõtsin 2000. a. koguni 504 cm. Mõlema puu tüved muutuvad allpool rinnakõrgust peenemaks. Ristoja-Jaani vahtral oli tüve ümbermõõt 0,5 m kõrguselt 429 cm ja Pilpaküla vahtral 0,4 m kõrguselt 445 cm. Tartu botaanikaaia vaher altpoolt rinnakõrgust ei ahene, vaid pakseneb. Seetõttu loeksin siiski selle vahtra, puude ümbermõõdu arvestamise reegleid silmas pidades, Eesti jämedaimaks.
Harilik vaher on meie looduse põlisliik. On huvitav, et selle liigi jämedaim esindaja asub kogemata kombel just siin, rohkem kui sajand tagasi rajatud botaanikaaias, mis mõeldud eelkõige võõrliikide kasvatamiseks ja katsetamiseks.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee