13:57 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Vedu ohvripärn
Aadress:
Kirjeldus

Vedu ohvripärn asub Tartu vallas Vedu külas. Pärna juurde minekuks tuleb teelt sammuda üle põllu voore harjale. Keset väheldast puudetukka pärn asubki. 1999. a. mõõtsin puu kõrguseks 16 m ja tüve rinnasümbermõõduks 355 cm. Paika, kus puu kasvab, tunnevad kohalikud elanikud Pärnamäe nime all. Pika ja lauge künnise harjalt avaneb ümbruskonna põldudele, metsadele ja soodele mitme kilomeetri ulatuses avar vaade.
Puu ise näeb eriskummaline välja, enamik tema tüvest on hävinud. Madalal hargnevaid oksi näib ülal hoidvat just nagu kahel jalal seisev tüvi, mis on hapram kui võra, mida ta kandma peab. Ajakirjas "Eesti Loodus" (1976, nr. 6) kirjutab Kaljo Laas Vedu pärna kohta, et puu on seest õõnsaks põlenud ja kauaks teda enam pole. Ometi on vahepeal möödunud rohkem kui veerand sajandit ja pärn haljendab edasi.
/---/
Selles kohas asus 11.-17. sajandil matusepaik ja võib-olla ka hiis. Sajanditetaguselt kalmistult puu lähistel on leitud matusepanuseid, näiteks 1999. a. kevadel hõbemünt 16. sajandist, sõlekatke 15. sajandist ja kuljus, mis oli hauda kaasa pandud arvatavasti kurjade jõudude peletamiseks.
/---/
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee