14:59 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Arbi mäe mänd
Aadress:
Kirjeldus

See puu kasvab Elva linnas Arbi mäel. 1999. a. oli puu kõrgus 10 m ja tüve rinnasümbermõõt 378 cm.

Männist pidi saama Elva vapipuu juba 1939. a. Peatselt alanud poliitiliste segaduste tõttu jäi aga vapp ametlikult kinnitamata. Sõjajärgsetest aastatest kuni Eesti taasiseseisvumise algusaastateni nägi Elva ametlikul vapil kujutatud Arbi mänd välja väga tõetruult - madalat ja jämedat tüve troonis vihmavarjukujuline lai võramüts.
Pärast Eesti Vabariigi taasloomist algasid tulised vaidlused selle üle, milline peaks välja nägema linna uus vapp. Et seal peab olema mänd, selles ei kahelnud keegi. Riigiametnikud aga leidsid, et Arbi männi kuju ei vasta nendele normidele, mida Euroopa vapisümboolikas järgitakse. Suurem osa kohalikust rahvast pooldas küll männi tõetruud kujutamist, kuid ametnike arvamus jäi peale.
Alates 2000. a. on Elva linnal vapp, mis näeb välja väga kuninglik ja on äärmiselt sarnane piirkondlike puusümboliga vappidega Rootsis ja Soomes. Kuigi Arbi mänd ei ole vapil enam äratuntav, teavad Elva elanikud, et männi kujutis on seal seepärast, et nende linnas haljendab Arbi mänd. See on ainus põlispuu Eestis, millest on saanud linna sümbolpuu.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee