03:25 teisipäev, 04.10.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Keila Liivaaugu tamm
Kirjeldus

Liivaaugu tamm
Puu asub Keila vallas üsna Keila linna piiril, kus Tallinna poolt tulev raudtee hargneb. Üks raudteeharu suundub Paldiskisse, teine Haapsallu. Täpselt raudtee lahknemiskohal tamm asubki. Kauni võraga puu vägev tüvi haruneb 1,3 m kõrgusel kaheks. Sellest altpoolt, kõige peenemast kohast - 1,1 m kõrguselt - sain 1998. a. tüve ümbermõõduks 702 cm. Puu latv ulatub 24 m kõrgusele ja kahara võra läbimõõt oli üle 20 m.
Ajasin juttu 74-aastase Anton Leitmäega. Tema sõnul on puu oma nime saanud selle järgi, et kasvab Liivaaugu talu maadel. 1960. aastatel tahetud sinna ehitada veduridepoo, kuid puu olnud nii ilus ja mõjuv, et plaan muudeti ümber ja depoo tehti hoopis Pääskülasse. Ilmselt oli puu säästmise peamine põhjus mitte ehitajate aukartus puu ees, vaid asjaolu, et tamm kuulus riikliku kaitse alla. Seaduse järgi oli looduskaitsealuse puu ümber 50 m ulatuses ehitustegevus keelatud. Raudteeharude vahele mujale polnud võimalik ehitust rajada. Ümbruskonna elanikud tundsid sellest ainult heameelt ja Harjumaa üks vägevamaid tammesid koos kena ümbrusega jäi puutumata.
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee