04:52 esmaspäev, 23.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedPõlispuud
Kataveski hiiekadakas
Kirjeldus

Kataveski hiiekadakas
Puu asub Harjumaal Kose vallas Tuhalas. Kuulsast Tuhala nõiakaevust jääb kadakas vähem kui 1 km kaugusele. Ta hakkab juba kaugelt silma, sest kasvab üksikuna keset Kataveski talu põlde. Puu kõrguseks mõõtsin 1998. a. 4,5 m ja tüve rinnasümbermõõduks 121 cm. Tüvi on seest õõnes ja põletusjälgedega, kuid tema vilets seisund ei paista olevat võtnud võralt elujõudu. Kadakas haljendab uhkelt ja haralisena edasi. Põlenud õõnsuse sees on selgesti näha puidu kasvuringe. Nende laiust ja tüve jämedust arvesse võttes võib puu olla 200-300 aastane.
Kirjandusmuuseumis on olemas andmed, mis võimaldavad jälgida puu juurdekasvu aastakümnete jooksul. Nii leidub arhiivis 1939. a. kohaliku mehe Hindrik Saggri poolt kirja pandud teade, et puu on 3,8 m kõrge ja tüve ümbermõõt 76 cm. Niisiis on puu ligi 60 aastaga kasvanud 0,7 m võrra pikemaks ja 45 cm jämedamaks. See on vanema kadaka kohta üsna tavaline kasvukiirus.
Hindrik Saggrilt on üles kirjutatud veel üks pärimus, mille järgi üks mees (jutustaja isikut ei täpsusta) olevat igal laupäeval käinud Tuhala mõisahärrale Tallinnast kulda toomas. Härra peitnud kulla kadaka alla. Lisaks teatab 79-aastane jutustaja, et vanasti olevat inimesed käinud neljapäeva õhtuti kadaka juures palvetamas ja ohverdamas. Tähelepanu väärib selle nädalapäeva mainimine ohverdamise päevana. Neljapäev oli meie rahvausundis eriline päev, nagu hilisemal ajal on olnud selleks pühapäev. Siis sooritati iseäralikke riitusi ja usuti juhtuvat erakordseid asju. Milliseid rituaale Kataveski kadaka juures ette võeti, selle kohta pole andmeid säilinud.
Folklorist Matthias Johann Eisen on teadnud kadakaga seotud kommete täienduseks mainida, et puust möödudes võetud kübar peast.
Kes praegusel ajal tahab kohalikelt inimestelt vana puu kohta lugusid kuulda, sellel tasub pöörduda Ants Talioja poole. Mees elab otse nõiakaevu kõrval ja on aastakümneid olnud paikkonna kodu-uurimise hing. Mulle kõneles ta tõsiasjast, et kohalikud inimesed leidnud kadaka lähedalt põlluservast lameda kivi, mille all olnud suur tühimik. Ise ta oletas, et äkki on peidik kuidagiviisi seotud mõisahärra varanduse looga.
Ants Talioja oskas seletada ka kadaka ümber oleva kividest ringi tekkelugu. Aastakümneid tagasi läks külatee otse kadaka naabrusest. Selleks, et lugupeetud puu kogemata viga ei saaks, rajatudki põllukividest kaitsev sõõr.
Nüüd on Kataveski talu endistele omanikele tagasi antud ja puu kuulub eraomandusse. Talukoht on üks ümbruskonna põlisemaid ja selle kohta on ajalooürikuis andmeid juba 15. sajandist. Praeguste omanike suguvõsa on talus elanud teadaolevalt kaheksa põlve. Loodetavasti tagab nii pikk inimpõlvede järjepidevus ka omanike aupakliku suhtumise põlispuusse, erinevalt vahel üle põllu sammuvatest ekskursantidest, kes meelehärmi võivad valmistada.
---
Hendrik Relve. Põlispuud. Tln., 2003

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee