10:16 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJõed
Leisi jõgi
Kirjeldus

Leisi jõgi
Põhja-Saaremaa suurim jõgi. Algab Pamma külast 5,5 km lõunaedela pool ja suubub Väinamerre; pikkus 20 km ja valgala 96,1 ruutkilomeetrit. Leisi jõe ülemjooks on kraavide kaudu ühenduses Lõve jõega.
Jõgi lähtub kraavidena Eikla soost ja läbib ülemjooksul Luulupe soo. Edaspidi voolab jõgi Karja vallseljaku nõlva all, läbib Leisi aleviku lääneserva ja suubub Leisi ehk Soela lahena tuntud Kassari lahe soppi.

Veel 20. sajandi alguses käändus jõgi Veski küla kohal ümber Karja vallseljaku põhjapoolse otsa kirdesse ja suubus Triigi lahte. Hiljem kaevatud Leisi lahte suunduvat jõesängi osa nimetatakse Uusjõeks.

Katsepüükidel 1994. a. tehti kindlaks viie kalaliigi - forelli, haugi, särje, lutsu ja ogaliku olemasolu. Keskjooksul Karja asula kohal esines keskmisel arvukusel haugi ja võrdlemisi vähe särge ja lutsu. Alamjooksul leiti arvukalt ogalikku ning vähe forelli, haugi ja lutsu.

1994. a. juulis oli jõevähki jõe keskjooksul Karjal keskmisel arvukusel ja alamjooksul Leisi aleviku kohal väga arvukalt, sealhulgas suuri isendeid.
A. Järvekülg. Eesti jõed. Tartu, 2001

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee