10:15 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJõed
Purtsi jõgi
Kirjeldus

Purtsi jõgi
Muud nimed: Laose, ?Pritsu jõgi; ülemjooksul: Põhu jõgi.
Väikese Emajõe alamjooksu parempoolne lisajõgi. Algab Palupera külast 1,5 km lõuna pool ja suubub Väikesesse Emajõkke 1 km kaugusel suudmest; pikkus 28 km, valgala 107 ruutkilomeetrit. Tähtsamad lisajõed: Pästra oja (pikkus 10 km) ja Puka oja (pikkus 8 km).
Jõe ülemjooks asub Otepää kõrgustikul, enamik keskjooksust Kagu-Eesti lavamaal ja alamjooks Väikese Emajõe orundi alal.

Jõe lähe paikneb Palupera raudteejaamast 3 km lõunakagu pool, pika moreenseljandiku põhjanõlva jalamil. Jõgi läbib muuhulgas Põhu paisjärve (pindala 1,5 ha), seejärel jõuab Aakre küla alla ja alates Rebaste külast kuni Väikesesse Emajõkke suubumiseni voolab loogeldes üldsuunaga loodesse. Jõe suue asetseb Pikasilla sillast 400 m põhja pool.
Ülem- ja keskjooksu ümbritsevad jõge enamasti põllustatud alad ning alamjooksul metsad. Ülemises osas on jõgi valdavas osas süvendatud ja õgvendatud. Alamjooksul Purtsi küla piirkonnas voolab jõgi läbi männimetsa. Jõe laius on 4-7 m (valdavalt 5-6 m), sügavus 0,1-0,7 m ja voolukiirus 0,3-0,7 m. Jõe kõrgeid kaldaid ääristavad enamasti lehtpuud ja lepavõsa. Jõepõhi on valdavalt liivane, kruusane või kiviklibune. Nii kesk- kui alamjooksul on jõe vesi on selge, heleda värvusega ja jahe.

Kirjanduse andmeil leidub Purtsi jões jõeforelli ja alamjooksul Pikasilla lähedal särge. Katsepüükidel 1991. a. registreeriti kokku kolm kalaliiki. Keskjooksul Rebaste lõigus leiti ainsana jõeforelli, kes oli arvukas. Alamjooksul Purtsi lõigus oli 1989. a. kolm liiki: arvukalt jõeforelli ning keskmisel hulgal lepamaimu ja trullingut.

Purtsi jõgi on tüüpiline liigivaese kalastikuga ja küllalt suure tootlikkusega forellijõgi. Populatsiooni vanuselisest koosseisust nähtub, et jõeforelli koelmuid leidub nii jõe kesk- kui ka alamjooksul.

A. Järvekülg. Eesti jõed. Tartu, 2001

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee