07:59 neljapäev, 01.10.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
JõgevamaaLoodusmälestisedJärved
Männikjärv
Aadress:
Kirjeldus

Pedjast 6,5 km loodes paiknev Männikjärv on suuruselt teine järv Endla soostikus. Ta absoluutne kõrgus on 77,1 m, pindala 18 ha. Männikjärv asub soostiku idaserval, läänest piirab teda raba, lõunast ja idast madalsoo. Järv on ovaalse kujuga, väga madal (sügavus kuni 3 m, sellest vähemalt 1,1 m on pehmet muda). Praktiliselt umbjärv. Vesi on hästi segunev ja soojenev ning sisaldab suvel palju hapnikku; talvel võib jääda ummuksile. See on põhjustanud kalade ja võib-olla ka kunagi siin esinenud suurte järvekarpide hukkumise. Kollane kuni pruunikaskollane vesi on läbipaistev kuni mudani (1,3 m).
Männikjärve põhja katab peaaegu üleni taimestik, eriti levinud on kaldavee ja veesisesed taimed. Männikjärv on ainus koht Eestis, kus kasvab väga haruldast vahelmist näkirohtu (Najas intermedia). Eriti palju on seda taime leitud 1968. a. Pole selge, kas vahelmine näkirohi on relikt Suur-Endla ajast või siia sisse toodud kunagise Kärde mõisniku v. Stackelbergi poolt, kes suure loodusesõbrana on Endla soostikku toonud mitmeid loodusharuldusi - mõõkrohtu, soomurakat jne.
Järv pole eriti planktonirikas, kuid fütoplankton põhjustab siiski suvel vee õitsemist. Erakordselt palju leidub järve põhjas raagus oksi meenutavaid järvekäsnu.
Et Männikjärv on talviti tihti ummuksisse jäänud, on kalastik märgatavalt vaesunud (1970. a. alguses suri ühel talvel 3 tonni kalu). Järves leidub kokri, linaskit ja vingerjat (vigiseja), vähem haugi ja särgi.
Peale ondatra elutseb järves ka saarmas. Männikjärv on üks põhjapoolsemaid veekonna elupaiku Eestis.
Männikjärv on hinnatud kogrejärvena, kauni maastikuelemendina, eriti aga taimharulduste kasvupaigana.
Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee