02:31 neljapäev, 26.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Väike Saarjärv
Kirjeldus

Suurest Saarjärvest vahetult lääne pool olev 4,8 ha suurune ja kuni 6,1 m sügavune põhja-lõunasuunaline järv. Sügavaim koht on järve põhjaosas, lähemal idakaldale. Ida- ja loodekaldal on põllud ja heinamaad, põhjaotsas metsane kink, lõunaotsas ja läänekaldal rabamets. Lõunaotsas ja läänekaldal tungib veepeeglile õõtsik, suplemiseks on sobuv liivane kirdekallas. Põhi on sügavamal kaetud üsna paksu (2-3 m) mudakihiga.

Algselt umbjärv, nüüd sissevool kraavikeste kaudu; väljavool Väikejärvest Suurjärve nendevahelise kanali kaudu. Vesi on kihistunud, punakaspruun ning vähe läbipaistev.

Taimestik vähene ja kasvas ebaühtlaselt; liike keskmisel arvul (15). Plankton on vähene, kuid zooplanktoni osas väga huvitava koosseisuga, sisaldades paljusid vabavetele iseloomulikke ja haruldasi liike (vesikirbulised). Üllatav on põhjaloomastiku rohkus süvaalal, samuti limuste esinemine.

Kohalike elanike teatel kunagi väga hea vähijärv. Enne järvedevahelise kanali kaevamist domineeris Väike Saarjärve kalastikus tumedavärviline ahven ning tume latikapopulatsioon, peale nende veel särg ja haug. Pärast kanali kaevamist on Suure ja Väikese Saarjärve kalastik segunenud.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee