11:40 teisipäev, 24.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Päidla Mõisajärv (Päidla järv)
Kirjeldus

Valga maakonnas, Otepäält 6-8 km põhja pool asub Päidla järvestik, mille üks lüli, Päidla Mõisajärv, on Suurjärvest umbes 0,7 km läänes. Ta pindala on 13,8 ha, sügavus 6,9 m (keskmine sügavus 4,2 m). Ümbruses kerkivad savikast moreenist keskmise suurusega kuplid: Saare-, Kuke- ja Põrgumägi. Kõrgemad kohad on põldude all, loodes ja kirdes ümbritseb järve niiduriba, kagu pool mets, nn. Värava raiendik. Kaldad on lausad, enamasti liivased, edela pool ka madalad ja mudased. Põhi on lõunaosas kõva - liivane või kruusane (leidub ka kivikarisid), põhja pool mudane.

Sissevool on kraavide ja põhjaallikate kaudu, väljavool kraavi kaudu loodesse Kalmejärve on nüüd ummistunud ning Mõisajärv on ühenduses Kõverjärvega. Vesi on rohekaskollane ja keskmise läbipaistvusega, hästi segunev ja soojenev.

Taimestikku oli 1954. a. keskmisel hulgal; liikide arv oli samuti keskmine (17).

Hea kalajärv, milles domineerib 19. sajandil sisse toodud latikas, esinevad ahven, särg, haug, kiisk, roosärg, koger, linask, viidikas, hink.

Endisest Päidla karjamõisast järve kirdenurga on pärit tuntud ornitoloog Mihkel Härms, kes on uurinud isegi Kaspia linnustikku. Mõnda aega on siin elanud kirjanik A. Kitzberg.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee