12:00 teisipäev, 24.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Päidla Ahvenjärv (Silla Väikejärv, Vastsetare järv)
Kirjeldus

Valga maakonnas, Otepäält 6-8 km põhja pool asub Päidla järvestik, mille üks lüli, Päidla Ahvenajärv, asub vaevalt 0,5 km Nõuni järvest edela pool. Järve pindala on 5,6 ha, suurim sügavus koos lendmudaga 5,1 m, sellest vee süügavus 3 m. Järve ümbritseb ilus künklik põldude ja taludega kultuurmaastik, veepeeglile aga tungib igast küljest peale õõtsik. Põhja katab mitme meetri paksune sapropeel.

Järv toitub peamiselt kaldaallikatest. Avar ühendus on 4 m laiuse kraavi kaudu Päidla Suurjärvega. Vesi on rohekaskollane, mudani läbipaisteb ja üsna hästi segunev. Mõnel talvel jääb järv ummuksile.

Taimestik oli 1972. a. väga rikkalik ja taimeliikide arv üsna suur (22). Veesisene taimestik kattis valdavat osa järvest. Kõige massilisemalt esinesid mändvetikalised ning üliharuldane nõtke näkirohi (Najas flexilis). Viimast on meie naabermaadest leitud vaid üksikutel juhtudel. Nii on teada 1 leiukoht Soomest, 6 Rootsist, 1 Taanist, 1 Lätist, 2 Karjalast. Nõtke näkirohi on nähtavasti relikt boreaalsest kliimastaadiumist; tema ainus teadaolev säilimispaik Eestis, mille avastas Aime Mäemets 1972. a., on Päidla järvedes.

Järves toimub sinivetikate õitsemine. Põhjas on näha keraskarpe.

Kaladest esinevad järves linask, koger, haug ja ahven. Tõenäoliselt on ka särge.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee