00:12 neljapäev, 23.03.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Kuritse järv
Kirjeldus

Kuritse (Pelsi) järv asub Valga maakonnas, Laatrest 5,5 km ida pool. Ta absoluutne kõrgus on 59 m, pindala 11,9 ha, sügavus kuni 9,9 m (keskmine sügavus u. 5,7 m).

Põllustatud ida- ja kagukallas tõusevad laugjalt, edela- ja kirdekallas on madalamad ja metsased. Loodekaarest tungib järvele peale õõtsik. Kaldavööde on paiguti kõva, kaetud mudaka liivaga, sügavamal katab põhja must muda.

Läbivool on vähene; peamiselt annavad vett kaldaallikad; välja voolab järve lõunatipust Väike-Emajõkke suubuv oja. Järve veetaset on 1947. a. 0,5 m alandatud.

Vesi on kollakasroheline ja suhteliselt läbipaistev (3,25 m). Vee temperatuur ja hapnikusisaldus on vertikaalselt tugevasti erinevad. Sügavates veekihtides hapnik peaaegu puudub. Siiski ei jää järv talvel ummuksile.

Taimestik on üsna rohke ja liigirikas. Fütoplantonit leidub rohkesti, vähemalt keskmisel hulgal esineb ka zooplanktonit. Põhjaloomastik on kalda lähedal rikas, sügavamal väga vaene. Varem on järv olnud väga vähirikas.

Järve kalastikku kuulub üle tosina liigi; tähtsamad on ahven, särg, koha, nurg, latikas, haug, angerjas, kiisk, koger, roosärg, linask, säinas, mudamaim.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee