09:47 teisipäev, 26.01.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Koobassaare järv (Suur Apja järv)
Kirjeldus

Harglast 7 km põhja pool asuv 42,6 ha suurune madal metsajärv, absoluutsel kõrgusel 71,7 m. Suurim sügavus 4,9 m (sellest paar meetrit lendmuda). Sügavaim koht on järve loodenurgas. Keskmine sügavus on 2,0 m. Järv paikneb sandurite alal olevas kirde-edelasuunalises vagumuses, kus edela pool leidub teinegi veekogu - Väike Apja järv (9,0 ha). Järve ümbritseb enamasti soostunud mets. Kaldad on madalad ja turbased ning ääristatud õõtsikuga. Kagukaldale on rajatud liivane supluskoht. Järve põhi on kaetud vähemalt 4-5 m paksuse mudakihiga. Väga nõrga läbivooluga. Vesi vahetub järves 1-2 korda aastas.

Vesi seguneb ja soojeneb suvel tugevasti (vee temperatuur tõuseb 27-28 kraadini). vee värvus varieerub rohekaspruuni ja punakaspruuni vahel, läbipaistvus on keskmine (2,0-2,2 m).

Järv on taimestikurikas, liike keskmisel hulgal (19). Huvitav fakt on vooluvetele iseloomuliku kõõluslehe esinemine järves. 1974. a. leiti üsna palju haruldast punakat penikeelt. Fütoplanktoni hulk ei ole suur, kuid liigiliselt koosseisult väga mitmekesine ja huvitav, sisaldades ka mitmeid haruldasi ikkesvetikaid. Hulgalt keskmine, kuid liigirikas on ka zooplankton, milles esinevad mitmed haruldased vesikirbulised. Põhjaloomastik on rikkalik.

Kalastikus domineerib koger, järgnevad särg ja ahven, olevat ka haugi ja võib-olla isegi roosärge. Järve linnustikku kuuluvad tuttvart, sõtkas, sinikaelpart ja kõrkja-roolind.

Koobassaare järv on tähtis huvitava ökosüsteemina, sest vee tugevast soojenemisest hoolimata elutsevad temas paljud põhjapoolse päritoluga plankterid.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee