09:37 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Kaarna järv
Kirjeldus

Otepää linnast 2 km kirde pool olev 23,6 ha suurune järv, meretasemest 119,1 m kõrgemal. Ta suurim sügavus on 4,3 m (keskmine sügavus 2,9 m). Järve muudavad kauniks paarikümne meetri kõrgused moreenkünkad: läänes Köstrimägi, põhjas Järvesaare mägi, ida Karjamõisa mägi, lõunas Veski- ja Papimägi. Kallastel on soist heinamaad, kaugemal vahelduvad niidud metsasaludega. Järve ääres endises Otepää kihelkonnahoones on TPÜ spordibaas. Varem on Kaarna järv ja loodes asuv Lüüsjärv moodustanud ühise veekogu, milles Järvesaare mägi on olnud saar. Järve põhjaosas on ligi 1 ha suurune segametsaga kaetud kõrge saar, sellest edela pool madalik - Kivissaar, kus vett on 0,5 m. Varem olevat olnud siin saar. Kaldad on lausad, enamasti liivased. Kaldavööde on suuremalt jaolt liivane, sügavamal ja õõtsikkalda all mudane. Kõige sügavam on järv Kivissaarest kagu pool.

Läbivool on nõrk. Vesi on rohekaskollane, vähe läbipaistev (0,9 m), hästi soojenev ja segunev. Mõnel talvel on järves hapnikupuudus.

Taimeliike oli 1954. a. palju (24). Suvel esineb sinivetikate õitsemine. Zooplanktonit on rohkesti, põhjaloomastikku vähe. Kalastik koosnes särjest, ahvenast, haugist, roosärjest, latikast, kiisast, mudamaimust ja hingust. Alles hiljuti oli järv vähirikas.

Järve ääres asuvas hoones töötas varem Otepää kihelkonnakool, kus 25 aastat oli õpetajaks kirjanik Jakob Pärn.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee