15:11 laupäev, 04.02.2023
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Vellavere Külajärv
Kirjeldus

Vellavere Külajärv (Vellavere järv, Tootsijärv, Mõõkjärv) asub Elvast umbes 4 km põhja pool, Elva orundi kohale kujunenud moreenmaastikus. Ta absoluutne kõrgus on umbes 33 m, pindala 4,6 ha, suurim sügavus 25 m (keskmine sügavus 6,9 m).

Peale kõrgema ida- ja lõunakalda on kaldad mudased ja soised, kaetud põhiliselt heinamaa ja põõsastikuga. Kaugemal levivad põllud. Veepeeglit ääristab õõtsikuriba. Järv süveneb väga järsult, eriti ida- ja põhjakalda all, sügavaim koht on peaaegu järve keskel. Põhja katab omapärane mudatüüp, nn. düüjütja - sapropeel, mis sisaldab ka turbamulda. Järve voolab palju allikaid. Ujumiskoht idakaldal endise kolhoosi lauda kohal.

Külajärv on tugevasti kihistunud umbjärv. Taimestik on suhteliselt vähene, põhjaloomastik suhteliselt liigivaene, kuid mõned liigid võrdlemisi arvukad.

Järves esinevad koger, särg, ahven, haug ja latikas. Vähemalt 1955. aastani oli rohkesti ka jõevähki, kes seejärel suuremalt osalt hukkusid.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee