04:43 teisipäev, 16.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Suursilm
Kirjeldus

Saaremaa läänerannikul Kuusnõmme asundusest 1,5 km loode pool asuv männimetsaga piiratud, kagu-loode suunas piklik rannajärv. Suursilmaga samal õhukese savika rähaga kaetud paesel tasandikul on temast ida pool Väikesilm ning põhja ja loode pool veel kaks väikest silma. Suursilm on 22 ha suurune, alla 1 m sügav, madalate savikate ja kiviste kallastega. kaldavöötmes katab põhja liiv või savi, sügavamal on kuni 0,5 m paksune mudakiht.

Enam-vähem umbjärv; väljavool merre toimub ainult suurvee ajal, mil veetase tõuseb järves kuni 0,5 m. Kuivaga kahaneb järv aga tugevasti. Põhjani läbipaistev rohekaskollane vesi seguneb ja soojeneb täielikult, väga külmadel talvedel aga külmub põhjani.

1958. a. kattis timestik tervet järve, kui oli liigivaene. Ka plankton ning põhjaloomastik on järves vähene. A. Järvekülg on leidnud siit ühte haruldast karpvähilist. Varem on Suursilmas esinenud apteegikaan, kuid pärast II maailmasõda pole neid enam leitud. Veel esinevad põhjaloomastikus mõned võrdlemisi haruldased limused.

Pärast kalastiku hukkumist 1939/40. a. külmal talvel on kalu järves vähe. Praegu leidub ogalikku ja luukaritsat, sisse on lastud särge. Jõevähki pole järves kunagi olnud.

Veelindudest on järvel pesitsenud sarvikpütt, tuttpütt, tuttvart, tõmmuvaeras; arvatavasti pesitseb järvel ka kalakajakas. Roostikes elutseb rästas-roolind.

Veekogu on tähtis peamiselt teadusliku uurimise objektina ja maastikuelemendina. Mingit praktilist tähtsust sel järvel ei ole.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee