09:05 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Kiljatu järv (Kiljatu Suurjärv, Kilatu järv)
Kirjeldus

Saaremaa loodenurgas kaugele merre küündiv Tagamõisa poolsaar, eriti selle põhjaosa, on meie suurima saare kõige järverikkam ala. Siin leidub paarkümmend madalat järve, millest paljud peatselt kinni kasvavad. Kõige tähtsamad järved poolsaarel on Saka, Kiljatu, Sarapiku, Põdragu ja Taugepää järv ning Naelalaht, aga ka looduskaitse alla kuuluval Harilaiul asuv Lailepa laht.

Saka järvest 0,5 km põhja pool asuva ida-lääne suunas pikliku järve suurus on umbes 40 ha, sügavus ligikaudu 1 m. Veekogu pikkus on 1,7 km; varem on ta olnud veelgi pikem ning moodustanud ühise veekogu ida pool asuva Ooknapee järvega (5,5 ha). Järve ümbritseb suuremalt osalt mets. Kaldad on madalad, kaetud savika rähaga, paiguti kivised; põhja katab lubimuda. Läbivool on nõrk. Vähesel hulgal tuleb vett Saka ja Ooknapee järvest. Väljavool järve lääneotsast Jõe oja kaudu merre. Suvel aheneb järv märgatavalt.

Järve suhteliselt heleda värvusega vesi on põhjani segunev ja soojenev.

Taimi oli 1968. a. järves äärmiselt vähe. Ka planktonit on järves vähe, kalu samuti. Esineb haruldane rullikuline (Moraria schmeili).

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee