23:09 neljapäev, 26.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Piisupi järv
Kirjeldus

Porkuni-Lemküla järvestik on Lääne-Viru maakonnas, Pandivere kõrgustikul, Porkunist kuni 5 km põhja poole ulatuv, üldjoontes põhja-lõunasuunaline järvedeahel. Lõuna poolt lugedes on selle aheliku tähtsamad lülid Porkuni järv, Piisupi järv, Sahkjärv, Ratasjärv, Võhmetu järv, Mardihansu järv, Kannukse soon, Lemküla järv ja Süsijärv; peale nende on ahelas veel mitmeid väiksemaid järvekesi. Kõik järved peale Porkuni järve on ajutised - täituvad kevadel karstivetest ja kuivavad suve teisel poolel. Järved asetsevad kahel pool Porkuni vallseljakute ahelat Porkuni-Neeruti oosistiku lõunaosas. Need vallseljakud on moodustunud vana oru kohale ja nende suhteline kõrgus on paiguti kuni 25 m. Järvede nõod on madalad, orienteeritud enamasti põhja-lõuna, osalt ka loode-kagu suunas (Porkuni järv), moodustades kahel pool vallseljakute ahelat madalad orud; idapoolset nendest nimetatakse Taanioruks.

Piisupi järv on oosistikust lääne pool (Porkunist 3 km põhjaloodes) olev ligikaudu 4 ha suurune ajutine järv, mille keskel on väike saar. Järve sügavus on 1,5 m. Kaldad ja põhi on kõvad. Metsane idakallas on kõrge, läänekallas on madalam. oru nõlvadel kasvab rohkesti näsiniint. Põhja katab lubjarikas kõnts.

Umbjärv, mis toitub järve põhjas olevate allikaaukude kaudu. Kuivab suve teisel poolel. On olnud veerikkaid kevadeid, mil Piisupi ja Sahkjärv olevat liitunud.

Järve vesi on helerohelise värvusega ja põhjani (1,5 m) läbipaistev. Kevadel katab veepinda paks männi õietolmu kiht, mis läheb seistes käärima ja levitab omapärast lõhna. Tõenäoliselt seguneb ja soojeneb vesi hästi.

Järves oli 1967. a. vähe taimestikku. Fütoplanktonit on vähe, zooplanktonit rohkem. Leidub rohkesti Baltimaadel üliharuldast põhjapoolset sega-aerikut, mille ainus leiukoht on Porkuni-Lemküla järvedes.

Kalu järves ei leidu.

Ajutine lubjatoiteline järv. Kevadel väga ilus veekogu, mis koos metsast ümbritsetud Sahk- ja Ratasjärvega oluliselt maastikku kaunistab. Ka Sahk- ja Ratasjärves leidub haruldast sega-aerikut.

Rahvamuistendid seostavad neid järvi Kalevipojaga. Ratasjärves olevat vägilase vankri ratas, Sahkjärves sahk.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee