17:05 laupäev, 28.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Jäneda Kalijärv
Kirjeldus

Järv asub Aegviidu-Jäneda servamoodustiste ahela lõunaosa edelaküljel. Veekogu pindala on 3,8 ha, suurim sügavus 9,1 m (sügavaim koht järve kirdeosas), keskmine sügavus 4,0 m.

Järve kirde- ja idakaldalt tõuseb kõrge ja metsane vallseljak, mujal on kaldad madalad, kasutatavad heinamaana või kaetud võsaga. Vallseljaku kohal ja põhjakaldale rajatud supluskohas on põhi liivane, mujal mudane; lõunaosas leidub rabastunud soppe. Põhja katab lubjarikas sapropeel, mis sügavamal on tugeva väävelvesinikulõhnaga. Lõunast voolab järve külmaveeline kraav, väljavool on põhjaotsast kraavi kaudu Jänijõkke. Järve vesi on suvel tugeva temperatuurikihistusega. Läbipaistvus on suvel küllaltki suur (2,8-3,5 m).

Järve taimestik on vähene. Põhjaloomastik on väga vaene.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Jäneda mõisa lähedal Kalijärves näinud härra kord kalda ligidal katelt, kus raha sees kõlises. Kui ta oli meestega katla juba peaaegu välja tõmmanud, lubas ta meestele vaevatasuks kõhutäie tanguputru. Siis tulnud järvest hall sikk, võtnud katla sarve otsa ja viinud järve keskele. Sellest ajast pole katelt enam nähtud.

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee