08:55 kolmapäev, 25.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LoodusmälestisedJärved
Urbukse järv (Urbuse järv)
Kirjeldus

Urbukse järv on Nelijärve järvedest keskseim ja suurim (4,6 ha), aga ka teaduslikult huvitavaim. Asub Vahejärvest kagu pool. Suurim sügavus on 8,7 m (mõnedel andmetel kuni 10 m), sügavaim koht jääb järve keskosast veidi põhja poole, aga ka keskosast lõuna poole jääv ala on sügav; keskmine sügavus 5,3 m.

Urbukse järv on umbjärv, millesse peale sademete annavad vett üksikud allikad. Järve kaldavööde on valdavalt liivane, sügavamal katab põhja aga pruun sapropeel, millel lasub roheline vetikaist tekkinud muda. Järve raamib kaunis sega- ja okasmets, mille värvikirevus ilmneb eriti sügisel. Uue- ja Vana-Urbukse talu põldudele järve põhjakaldal on tekkinud asula.

Veetaimestik hõivab peaaegu neljandiku Urbukse järvest, kuid liike on ainult 10. Ohtramalt kasvab kalda ääres ubalehte, soopihla ja pudeltarna, veepinnal väikest vesiroosi ja ujuvat penikeelt, järve põhjas vesisammalt. Vähesel hulgal on järvest leitud haruldasi taimi - vesilobeeliat ja järv-lahnarohtu. Aeg-ajalt toimub järves väga tugev sinivetikatest põhjustatud vee õitsemine (esmakordselt mainitud 1936. a. augusti lõpul).

Urbukse on senini Nelijärve järvestiku parim kalajärv, milles arvukamalt esineb ahvenat ja 19. sajandil sissetoodud latikat, aga ka haugi, linaskit, särge ja kokre.

Artiklis "Aegviidu ja Nelijärve mäed" kirjutab J. Kents, et vanasti olevat Nikerjärve ja Urbukse järve kalal asunud kõrtsid ning nende järvede lähedal üksildastes paikades röövitud ja tapetud teekäijaid.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Anna oma hinnang

Siin saad hinnata vaatamisväärsust kui oled seda külastanud! Hindamine on 1-5 palli süsteemis: Hall pöial - 1... Oranž pöial - 5

KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee